Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-08-21 07:27:50

Węgiersko-rosyjski konflikt o czołgi T-72 dla Ukrainy

     W 2008 roku kraje Unii Europejskiej zgodziły się, że nie będą sprzedawać broni i amunicji na obszary gdzie istnieje ryzyko jego zastosowania, szczególnie przeciwko ludności. Teraz Rosja powołując się na te postanowienia oskarża Węgry o transport czołgów T-72 na Ukrainę.

 

Postrzegane jako sojusznik Rosji w UE, Węgry skrytykowane zostały przez Moskwę za wspieranie sprzętem bojowym Ukraińców. Na zdjęciu węgierskie T-72 podczas dużych ćwiczeń z maja br. fot. MO Węgier

  Węgry już wcześniej postanowiły sprzedać nadwyżki swojej broni pancernej. Jeszcze przed konfliktem na Ukrainie, latem 2013 roku odbyły się dwa przetargi związane ze sprzedażą 80 wozów T-72. Pojazdy zakupiła czeska firma Excalibur Defense w cenie złomu – 2 miliony forintów za sztukę (26,5 tys. PLN). Sprawa wydawałaby się już nieaktualna i dotycząca umów sprzed konfliktu na Ukrainie, jednak węgierski portal hidfo.net, uważany za władze za prorosyjski, opublikował zdjęcia węgierskich czołgów T-72 transportowanych koleją. Według informacji z tekstu, czołgi za pomocą pośrednika sprzedane zostały na Ukrainę, tym samym Węgry złamały postanowienia porozumienia z 2008 roku.

  Sprawa stała się w ostatnim tygodniu głośna, do tego stopnia, że oficjalny komunikat wydało węgierskie MSZ. Nie ma mowy o przerzucie sprzętu za granicę, ale przemieszczaniu wozów w obrębie państwa. Armia musiała przewieźć blisko 40 starych T-72 z dwóch likwidowanych składów Kalocsán oraz Gödöllő na teren nowych lokalizacji. Przerzut mógł być odczytany jako dostawa na Ukrainę, bowiem jeden z magazynów dokąd kierowane są węgierskie T-72 znajduje się w Nyírteleken, w linii prostej około 50 kilometrów od granic z Ukrainą.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów