Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-08-27 08:05:24

Białoruś zakupiła drugą transzę Jak-130

     Resort obrony Białorusi poinformował o podpisaniu umowy dotyczącej dostawy czterech rosyjskich samolotów szkolno-bojowych Jak-130. Tym samym podwojono liczbę maszyn tego typu jakie mają posiadać siły powietrzne.

Jak-130 na Białorusi może być nową maszyną bezpośredniego wsparcia pola walki dzięki przenoszeniu blisko 3 ton uzbrojenia kierowanego i niekierowanego na dziwięciu podwieszeniach. fot. MO Białorusi

  Kontrakt podpisany został 26 sierpnia br. podczas odbywającego się w Moskwie salonu lotniczo-kosmicznego MAKS-2015. Ze strony białoruskich sił zbrojnych umowę podpisał wiceminister obrony ds. uzbrojenia generał Igor Lotienkow.

  Rosyjski producent samolotów, korporacja Irkut, zamówienie z grudnia 2012 roku zrealizowała w kwietniu br. Samoloty Jak-130 o numerach taktycznych 71-74 przekazano do 116. Bazy Lotnictwa Szturmowego stacjonującej na lotnisku w Lidzie, wyposażonej przede wszystkim w szturmowe samoloty Su-25.

   Wedle informacji z tego roku do 2020 roku Białoruś zakładała posiadanie w sumie 8 samolotów Jak-130. Nowych kontraktów nie powinniśmy się zatem spodziewać. Nowy rosyjski samolot jako następca L-39 przede wszystkim posłuży do szkolenia, dodatkowo do wsparcia oddziałów naziemnych, lata służby Su-25 są również policzone.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów