Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-12-08 08:39:39

Czesi przewieźli Sokoły do Świdnika

     Czeskie siły zbrojne przekazały już do Świdnika cztery śmigłowce W-3A Sokół, w polskich zakładach przejdą remonty pozwalające na ich dalszą służbę. Ostatni z planowanych na ten rok Sokołów wyjechał na lawecie 3 grudnia br., kolejna czwórka dołączy do nich w przyszłym roku.


 Przed transportem śmigłowce zostały częściowo rozebrane. Załadunek samego kadłuba o masie 3,5 tony na przysłany z Polski zestaw niskopodwoziowy trwał blisko 2 godziny. W pracach uczestniczyło także ośmiu techników ze Świdnika. Remont jednej maszyny trwać ma 11-12 miesięcy, po czym już o własnych siłach Sokoły powrócą do Czech. Nasi południowi sąsiedzi wykorzystują Sokoły przede wszystkim do misji poszukiwawczo-ratowniczych oraz transportu medycznego. Tylko w tym roku uczestniczyły w 530 takich operacjach, wylatując 460 godzin i przewożąc 490 poszkodowanych. Maszyny wchodzą w skład 243. Eskadry Śmigłowców, dyżur prowadzą na dwóch lotniskach. 

  Umowę na serwisowanie czeskich Sokołów podpisano 3 listopada br. Jest to porozumienie typu ramowego, zakłada serwisowanie Sokołów do 2021 roku, a jej wartość wyniesie 991 milionów koron czeskich (155 mln PLN). Serwis obejmować będzie wszystkie 10 Sokołów, 8 z nich w ciągu dwóch lat przejdzie remonty. Czesi oceniają, że prace pozwolą na użytkowanie polskich wiropłatów przez okres kolejnej dekady. W umowie pominięto czeskiego pośrednika, co miało przyczynić się do uzyskania lepszych warunków finansowych.

fot. MO Czech
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
HCSM – pociski przeciwradarowe dla polskich Jastrzębi?

HCSM – pociski przeciwradarowe dla polskich Jastrzębi?

Pokonywanie i destrukcja naziemnych środków obrony powietrznej przeciwnika (Suppression/Destruction of Enemy Air Defenses, SEAD/DEAD) jest elemente...

więcej polecanych artykułów