Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-01-12 14:57:48

Chorwacja zainteresowana NASAMS i MLRS

     Według doniesień chorwackiej prasy tamtejsze Ministerstwo Obrony prowadzi rozmowy na temat pozyskania systemów przeciwlotniczych NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) oraz naziemnych systemów rakietowych M270 MRLS.

   O ile brak bardziej szczegółowych informacji na temat możliwości pozyskania NASAMS (choć może tu chodzi o systemy z ewentualnych nadwyżek norweskich, o czym wspominano), to w przypadku wyrzutni M270 MRLS (Multiple launch Rocket Systems) miałoby chodzić o 16 systemów pochodzących z nadwyżek amerykańskich. Zapytanie w tej sprawie miało według prasy zostać przekazane amerykańskiemu Departamentowi Obrony przez chorwackie Ministerstwo Obrony. 

   Plany chorwackiego resortu obrony, pomimo oficjalnych uspokajających wypowiedzi chorwackiego ministra obrony, Ante Kotromanovicia, zdążyły wzbudzić już protesty władz serbskich, protestujących przeciw "niekontrolowanym zbrojeniom". 

   Plany modernizacji chorwackich sił zbrojnych, prócz pozyskania systemów przeciwlotniczych krótkiego  zasięgu (w co wpisuje się NASAMS) zakładają m.in. zakup nowych śmigłowców czy eskadry samolotów wielozadaniowych, które zastąpiłyby wciąż użytkowane MiGi-21bis/UM

(MG) 

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jaka rola Marynarki Wojennej RP? Część 1

Jaka rola Marynarki Wojennej RP? Część 1

W przestrzeni publicznej co jakiś czas pojawia się dyskusja na temat roli i miejsca Marynarki Wojennej RP w systemie obronnym państwa oraz narzędzi...

więcej polecanych artykułów