Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-02-05 10:28:37

Francja może zwiększyć liczbę czołgów

     We Francji trwają prace nad modyfikacją planu rozwoju potencjału militarnego w latach 2014-2019 (LPM 2014-2019). Jednym z postulatów jest zwiększenie liczby wykorzystywanych operacyjnie czołgów Leclerc z 200 do 225 egzemplarzy.


  Źródłem takich planów dotyczących wzrostu ciężkich wozów bojowych o 10% nie jest jednak sytuacja na wschodniej flance NATO. Liczba Leclerców w jednostkach ulegnie zmianie, jeżeli czołgi przeznaczone zostaną do prowadzenia operacji zamorskich (tzw. OPEX).

  Linię produkcyjną czołgu Leclerc zamknięto w 2000 roku. W sumie dla francuskich wojsk lądowych powstało 406 takich czołgów reprezentujących kilka wersji wyposażenia. W 2008 roku zdecydowano o wycofaniu ze służby i przeznaczeniu do długotrwałego przechowywania 101 wozów najstarszej wersji S1 (powstało ich 130 sztuk). Obecnie formalnie w służbie jest ich 290, w 2025 roku miało być ich jedynie 200 sztuk, teraz jak wspomniano są pewne koncepty aby jednak pozostawić ich większą liczbę. Co ciekawe, pomimo zamknięcia linii produkcyjnej, francuski resort obrony uważa, że jest w stanie na nowo czołgi produkować. Takie deklaracje padły przy okazji pojawienia się szans eksportowych dla czołgu, których dużą liczbą zainteresowana jest Arabia Saudyjska, a zakup niemieckich Leopardów 2A7 wcale tak prosty nie jest. Pomysłem jest przekazanie Saudyjczykom czołgów Leclerc z zasobów francuskich wojsk lądowych, do czasu uruchomienia produkcji przez Nexter, który przypomnijmy, połączył się z niemieckim Krauss Maffei Wegmann. Jedynym zagraniczny użytkownikiem Leclerców jest obecnie ZEA, nabywca 388 czołgów. Wozy zostały wykorzystane w operacji lądowej w Jemenie.

  W marcu 2015 roku francuska agencja DGA podpisała z Nexter umowę o wartości 330 mln Euro dotyczącą modernizacji 200 czołgów Leclerc oraz 18 wozów zabezpieczenia technicznego DCL. Czołgi otrzymają nowe systemy łączności, ale przede wszystkim system zarządzania polem walki SICS (système d’information et de commandement Scorpion). Wzmocniona zostanie także ochrona balistyczna wozu, głównie pod kątem zagrożeń ze strony improwizowanych ładunków wybuchowych. Po modernizacji wozy pozostaną w służbie do przynajmniej 2040 roku.

(MC)

fot. MO Francji
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów