Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-02-18 11:36:23

Pierwszy prototyp Gripen E już w maju

     Na portalu społecznościowym szwedzki koncern Saab poinformował o planowanej na 18 maja br. premierze pierwszego prototypu samolotu bojowego Gripen E (NG, Next Generation).

 


   Dotychczas prezentowano jedynie demonstrator szwedzkiego samolotu nowej generacji i na tej bazie próbowano pozyskać zlecenia. Przede wszystkim udało się to z rodzimymi, szwedzkimi siłami powietrznymi (60-70 egzemplarzy). Na zakup zdecydowała się, pomimo kłopotów finansowych, również Brazylia. Kraj ten nabędzie 36 myśliwców planowanych do przekazania w latach 2019-2024, całe swoje potrzeby oceniono na 108 egzemplarzy. Na przeszkodzie do zdobycia pierwszego kontraktu europejskiego na nową generację JAS-39 stanęło zakończone przegraną dla zwolenników wymiany F-5 referendum w Szwajcarii.

   Saab reklamuje Gripen NG jako konstrukcję o dużych możliwościach, z zachowaniem racjonalnych kosztów (tzw. smart fighter). Maszyna się rozrośnie (maksymalna masa startowa 16,5 tony), ale i przybędą jej dodatkowe możliwości operacyjne. Szwedzkie siły powietrzne planowały uzbrojenie od 2018 roku Gripena w pocisk manewrujący (JAS-39 był już testowany z KEPD 350).

(MC)

fot. Saab

 

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów