Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-02-18 12:06:29

Leopard Rheinmetall z armatą 130 mm

     Rheinmetall Defence proponuje trzy kroki rozbudowy możliwości broni pancernej. Od modernizacji po nowy czołg podstawowy. Ważnym elementem oferty jest zastąpienie uzbrojenia głównego nową armatą 120 mm, w dalszej kolejności opracowywaną w ramach MGCS 2030+ (Main Ground Combat System) jeszcze bardziej wydajną kalibru 130 mm. Docelowo Rheinmetall, wespół z głównymi graczami w postaci KMW oraz Nexter, stworzy nowy czołg dla Bundeswehr oraz Armee de Terre. Mile widziani są także partnerzy z innych krajów.


  Z dotychczasowych propozycji Rheinmetall skorzystała strona polska. W dniu dzisiejszym w Bumarze-Łabędy podpisywane jest porozumienie z Rheinmetall w sprawie wsparcia polskiego programu modernizacji czołgów Leopard 2A4. Polska, prócz Turcji oraz Kazachstanu wskazywana jest przez szefostwo niemieckiego koncernu na jeden z nowych krajów o bliskiej współpracy w sektorze obronnym. Ta współpraca dotyczy już, wespół z PGZ i OBRUM, opracowania pływającego wozu rozpoznawczego w układzie 6x6 z pierwszym celem w postaci polskich Sił Zbrojnych, dodatkowo, jako oferty na rynki zagraniczne. Być może w naszym kraju nowe propozycje pancerne oparte o niemiecko-francuską współpracę, również spotkają się z zainteresowaniem.

   Całość, nowych prac projektowych związanych z ciężkimi wozami pancernymi niemiecki koncern podzielił na trzy etapy. W pierwszym chodzi o instalację nowej, wysokociśnieniowej armaty 120 mm o możliwościach poprawionych o 20% w stosunku do obecnych rozwiązań, cyfrowym systemem wieżowym, rozbudowanym podsystemem świadomości sytuacyjnej i podsystemem aktywnej obrony. W drugim kroku przewiduje się wdrożenie w ramach modernizacji nowej armaty 130 mm (wzrost wydajności o 50%), jako przygotowanie do docelowego MGCS. Faza marketingowa tego etapu rozpocznie się w roku bieżącym. Trzeci etap zakłada budowę nowego czołgu. Do 2017 roku trwa jego faza koncepcyjna, przewidziany jest jako następca czołgów Leopard 2 i Leclerc.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów