Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-12-15 11:33:04

Jordania z niemieckimi Marderami

     Minister Obrony Niemiec Ursula von der Leyen uczestniczyła 11 grudnia br. w przekazaniu jordańskim siłom zbrojnym pierwszych 16 bojowych wozów piechoty Marder 1A3. Pojazdy oczywiście pochodzą z nadwyżek zasobów Bundeswehry.


  To pierwsza partia, łącznie Jordania bezpłatnie otrzymać ma pakiet 50 takich bwp. Pozostałe Mardery dotrą do odbiorcy w ciągu 2017 roku. Prócz opancerzonych pojazdów Niemcy przekażą 70 samochodów ciężarowych, 56 mikrobusów, sprzęt łączności i inne wyposażenie wojskowe. Według informacji Süddeutsche Zeitung szefowa niemieckiego resortu obrony negocjuje również przebazowanie do Jordanii niemieckich samolotów rozpoznawczych Tornado ECR, dziś wykonujących zadania w ramach operacji przeciw radykałom islamskim w oparciu o bazę w tureckim Incirlik. Z powszechnie znanych powodów stosunki niemiecko-tureckie są obecnie napięte, a atmosferę podgrzewają problemy jakie stwarzają władze Ankary w choćby odwiedzinach niemieckich polityków u swoich żołnierzy w Turcji.

  Marder 1, pomimo dużych redukcji Bundeswehry, pozostaje podstawowym bojowym wozem piechoty niemieckich wojsk lądowych. W maju br. informowano, że Heer posiadają 391 bwp Marder 1A3, z czego średnio w roku dostępnych jest 308 wozów. Mardery zostały sprzedane także do Chile oraz ostatnio do Indonezji.

(MW)

fot. MO Jordanii
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów