Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-02-22 12:42:28

Nowy radar Patriot namierzał myśliwce

     Raytheon poinformował, że prowadzony program nowego radaru wykorzystującego technologię AESA GaN ma za sobą kolejny etap prac badawczo-rozwojowych. Według najnowszych doniesień zmodernizowany radar AESA po raz pierwszy w warunkach poligonowych śledził i namierzał manewrujące myśliwce.


  Radar ten, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany podczas targów branżowych Winter Association of the U.S. Army w marcu 2016 roku, wielokrotnie w przeszłości w okolicach Bostonu śledził cele cywilne znajdujące się w przestrzeni powietrznej. Pośród śledzonych jednostek cywilnych były samoloty podchodzące  do lądowania, oraz startujące z lotniska Boston Logan.

  Najnowszy test był pierwszą okazją do namierzania myśliwców, czyli celów o relatywnie niewielkiej skutecznej powierzchni odbicia oraz wykonujących manewry taktyczne. Ponadto z informacji pozyskanych przez Redakcję Dziennika Zbrojnego, możemy dowiedzieć się, że test nie ograniczał się do sprawdzenia jedynie anteny głównej, lecz testowano zdolność do śledzenia celów w promieniu 360° z wykorzystaniem wielu paneli AESA. Świadczy to o coraz szybciej postępujących pracach nad docelową wersją modernizacji radaru wykorzystującej antenę główną oraz 2 mniejsze anteny tylno-boczne pokrywające 240° tylnej półsfery.

   Warto przypomnieć, iż koncern Raytheon proponuje użytkownikom systemu Patriot kilka wersji zmodernizowanego radaru AESA, w zależności od wymagań operacyjnych oraz możliwości finansowych. Wersja pośrednia ma być pozbawiona mniejszych anten AESA i nadal będzie pokrywać sektor 120°, tak jak obecny radar Patriot AN/MPQ-65. W najdroższej wersji modernizacji radar ma być zdolny do śledzenia celów w 360°. Oczywiście nie jest on pozbawiony wad, mniejsze anteny tylno-boczne będą dysponowały mniejszym zasięgiem przeszukiwania. Braki te mogą być częściowo uzupełnione wykorzystaniem innego radaru wstępnego wykrywania, który przekazywałby dane celów do precyzyjnego śledzenia przez zmodernizowany radar Patriot, a w szczególności przez anteny tylno-boczne.

  Według Ralpha Acaba, wiceprezesa ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon, „test ten jest kolejnym dowodem na to, że modernizacja jest gotowa do przejścia w fazę inżynieryjno-produkcyjno-rozwojową”.

   Ponadto radar Patriot oparty na AESA GaN ma być zdolny do współpracy z systemem IBCS oraz każdym innym systemem o otwartej architekturze. Nie powinno to zaskakiwać, gdyż jego komponenty elektroniczne w dużej mierze bazują na komponentach opracowanych dla modernizacji Radar Digital Processor radaru AN/MPQ-65, który również jest zdolny do działania w sieci utworzonej przez system IBCS.

(MN)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Monte Cassino 1944

Monte Cassino 1944

Po blisko tygodniowych bojach, w których przeciwnikiem polskiego żołnierza był trudny górzysty teren, ufortyfikowana pozycja nieprzyjaciela i elita...

więcej polecanych artykułów