Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-04-13 06:38:35

F-16 z większym resursem godzinowym

     Lockheed Martin poinformował o akceptacji przez amerykańskie siły powietrzne programu wydłużenia resursu godzinowego płatowca myśliwca F-16. W ramach Service Life Extension Program (SLEP) maszyny będą mogły wylatać 12 tysięcy godzin, nie 8 tysięcy jak jest obecnie.


  Taki krok pozwoli na wykorzystywanie przez USAF maszyn F-16 Block 40/52 przynajmniej do 2048 roku. Trwający blisko siedem lat program pozwala także na redukcję kosztów użytkowania samolotów. W trakcie projektu weryfikowano egzemplarz F-16C Block 50 w ramach 32 testów zmęczeniowych o łącznym odpowiedniku 27713 godzin lotu. Akceptacja SLEP powinna pozwolić na modyfikację do 300 maszyn Block 40/52 oraz wzmocnić argumenty za modernizacją awioniki F-16 (F-16V). Druga faza programu SLEP związana jest z uzyskaniem wojskowego certyfikatu typu, przekazanie odpowiedniej do tego celu dokumentacji powinno nastąpić w najbliższych miesiącach.

  SLEP zapewne będzie obserwowany przez Polskie Siły Powietrze. Zgodnie z informacjami z posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej, flota Jastrzębi wylatała dotychczas 53 tysiące godzin, co stanowi około 14% resursu (przy założeniu 8 tysięcy na egzemplarz). Analizowane są również projekty wzmocnienia polskiego lotnictwa wojskowego kolejnymi F-16.

(Red.)

fot. Lockheed Martin
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Od Wisły do Narwi małymi krokami?

Od Wisły do Narwi małymi krokami?

Już ponad 2 lata upłynęły od chwili, kiedy szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę o wartości ponad 20 mld PLN brutto na dostawy do 2022 roku prz...

więcej polecanych artykułów