Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-05-10 12:58:05

Turcy prezentują kołowe haubice 155 mm

     W Turcji odbywa się salon zbrojeniowy IDEF. Jednym z szerzej komentowanych eksponatów prezentowanych przez rodzimy przemysł zbrojeniowy są samobieżne kołowe systemy artyleryjskie kalibru 155 mm. Na IDEF Turcy prezentuję dwa takie rozwiązania.


  Najwięcej mowa o opracowanym przez państwową firmę MKEK (producent systemów 155 mm Panter wykorzystywanych w gąsienicowej Firtinie) kołowym zestawie artyleryjskim MKE T-155 Yavuz posadowionym na podwoziu 6x6. Napędzany silnikiem o mocy 480 KM pojazd porusza się z prędkością 90 km/h, zasięg działania wynosić ma 600 kilometrów. Opancerzona kabina mieści pięciu członków załogi, na jej dachu może znaleźć się stanowisko strzeleckie z wkm kalibru 12,7 mm. Większość elementów kierowania ogniem i dowodzenia pochodzić ma z firmy Aselsan.

  Komora nabojowa systemu Panter jest standardowa dla amunicji NATO. Z klasycznym pociskiem M107 zasięg prowadzonego ognia sięga 18 kilometrów, z M549A1 (RAP/HE) 30 kilometrów, z rodzimą MKE MOD 274 ERFB/BB ponad 40 kilometrów. Kąt ostrzału wynosi 300 stopni w poziomie. Przewożony podręczny zapas w postaci 18 pocisków ulokowany jest w pojemnikach antywstrząsowych. Pierwsze 3 pociski mogą być wystrzelone w ciągu 15 sekund, kolejne 4-6 w ciągu następnej minuty. Przyjmuje się, że ciągła szybkostrzelność wyniesie 2 strzały na minutę. Sterowane elektrycznie działo prowadzi ogień w systemie półautomatycznym lub ręcznym. Masa zestawu sięga 20 ton, długość 10,8 metra. MKEK Yavuz przeszedł testy ogniowe w ostatnim miesiącu. Przez producenta planowana jest budowa kilku kolejnych prototypów.

  Drugi system również wykorzystuje 52-calową armatę 155 mm Panter, ale tym razem  posadowioną na podwoziu BMC 6x6. Rozwiązanie nazwane KMO (Kamyona MonteliÖbüsü) jest wspólnym opracowaniem Aselsan oraz AFGM (Askeri Fabrikalar Genel Müdürü). Haubica przewozi 21 pocisków, w tym trzy szybko gotowe do użycia. Zestaw wyposażono w dosyłacz amunicji, komputer kierowania ogniem Aselsan HT-7244/5 sprzęgnięty z systemem C4I ADOP-2000. Działo może strzelać w trybie automatycznym, półautomatycznym i ręcznym. Masa systemu sięga 26 ton, długość 11 metrów. Zestaw nie przeszedł jeszcze testów ogniowych, jedynie częściowe poszczególnych jego elementów. Strzelania planowane są w najbliższych tygodniach.

Red.

fot. T-155 Yavuz oraz KMO/materiały producentów
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Otomat/Teseo

Pocisk przeciwokrętowy Otomat/Teseo

W 1967 włoska firma OTO Melara oraz francuska Marta rozpoczęły – na własne ryzyko – prace koncepcyjne mające doprowadzić do skonstruowania pocisku ...

więcej polecanych artykułów