Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-05-22 13:23:10

Ponad 1000 godzin testów nowego radaru Raytheon Patriot

     Raytheon na zakładowym stanowisku w Pelham od sierpnia 2016 roku realizuje program testowy zbudowanej z wykorzystaniem nowych technologii stacji radiolokacyjnej przeznaczonej dla systemu obrony powietrznej Patriot. Do stycznia bieżącego roku zestaw złożony z anteny głównej oraz tylnej przepracował ponad 1000 godzin.

Radar Raytheon na stanowisku testowym, widoczna antena główna (oraz mniejsza TVM dla pocisków GEM-T) oraz z lewej strony mniejsza antena tylna (w kolorze zielonym) na stanowisku obrotowym.  

  W tym czasie radiolokator, dzięki ulokowaniu stanowiska w pobliżu tras przelotów maszyn cywilnych, wykonywał zadania w naturalnym środowisku lotniczym, przeprowadzono również weryfikację możliwości z wykorzystaniem manewrujących samolotów myśliwskich F-15 ze składu Gwardii Narodowej.

  Do testów wykorzystano antenę główną współdziałającą z mniejszą anteną tylną. Ta druga na stanowisku testowym obecna jest od 2015 roku. Dla sprawdzenia przyjętych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych całego dookólnego systemu radarowego zastosowano założenie pracy stacji z wykorzystaniem jedynie dwóch anten (rozwiązanie operacyjne to antena główna plus dwie anteny tylne, równiez zdolne do naprowadzania pocisków GEM-T). Po wysłaniu impulsów przez antenę główną, w sposób płynny we własnym sektorze pracę podejmowała antena mniejsza (wykonywano kolejne dwie sekwencje nawiązując do pracy  obu anten bocznych), następnie nadawanie i odbiór wykonywała ponownie antena główna rozpoczynając kolejny cykl. Anteny wykorzystujące technologię aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA) oraz azotek galu (GaN) wykrywały oraz śledziły obiekty przekazując między sobą niezbędne informacje. Dotychczasowy przebieg testów potwierdził także wzrost niezawodności i obniżenie kosztów eksploatacyjnych nowego radaru. Warto zauważyć, że Raytheon stale prowadzi program badawczo-testowy technologii opartych o GaN, czego efektem jest między innymi instalacja zmodyfikowanych i efektywniejszych modułów nadawczo-odbiorczych niż miało to miejsce na początku testów małej anteny, czyli jeszcze w 2015 roku.

  Prototypowy radiolokator Patriot o pracy dookólnej umieszczony na stanowisku testowym jeszcze we wrześniu ubiegłego roku obserwowała delegacja z Polski. Radar, kluczowy element systemów obrony powietrznej, jest proponowany w polskim programie Wisła. Dzięki lepszej efektywności energetycznej azotku galu, mniejszej powierzchni wymaganej na osprzęt, w radarze wygospodarowano miejsce przewidziane na montaż elementów systemu dowodzenia IBCS, również wymaganego przez stronę polską.    

Red.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów