Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-07-25 20:45:07

Japonia zaproszona do indyjskiego programu podwodnego

     Mitsubishi Heavy Industries oraz Kawasaki Heavy Industries otrzymały indyjskie zapytanie o informację dotyczące udziału w programie budowy nowej serii okrętów podwodnych (Project 75I). Wartość ewentualnego kontraktu na sześć jednostek wyposażonych w AIP wynieść może 8 mld USD.

  Oprócz podmiotów z Japonii, RFI skierowano również do włosko-rosyjskiego biura/stoczni Rubin-Amur, niemieckiego ThyssenKrupp Marine Systems, francuskiej Naval Group (dawny DCNS), hiszpańskiej Navantia oraz szwedzkiego Saab.

  Na rozwiązanie z Dalekiego Wschodu zwrócono uwagę z powodu oceanicznych okrętów typu Soryu wyposażonych w zaawansowany napęd niezależny od powietrza (AIP). Potencjalna sprzedaż okrętów dla programu indyjskiego byłoby największym sukcesem japońskiej zbrojeniówki od czasu niedawnego zniesienia ograniczeń przez Tokio. Przypomnijmy, nie udało się takiego sukcesu osiągnąć w australijskim programie SEA-1000 na następców typu Collins. Warto w tym miejscu nadmienić rosnącą zbieżność interesów i relacji pomiędzy Japonią oraz Indiami, ale również i ciągnących się negocjacji w sprawie zakupu samolotów patrolowych ShinMaywa US-2. Obserwatorzy rynku zakupów militarnych zwracają uwagę na ewentualną komplikację sytuacji logistycznej w przypadku wyboru technologii Soryu (czy generalnie japońskich), Indie wykorzystują już okręty podwodne opracowane w ZSRR/Rosji, Niemczech, Francji oraz rodzime.

Red.

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów