Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-17 10:29:22

Sukces kolejnych testów systemu IBCS

     W dniu 12 grudnia br. Northrop Grumman – producent systemu dowodzenia obroną powietrzną IBCS poinformował o przeprowadzeniu drugiej fazy testów określanych jako IBCS Soldier Check out Event (SCOE). Ten trzy tygodniowy sprawdzian odbył się w październiku na terenie poligonu Yuma Proving Ground w Arizonie i umożliwił kompleksową ocenę tego systemu w warunkach zbliżonych do operacyjnych. Tym razem skupiono się na zbadaniu zachowania systemu w trakcie współpracy z systemami dowodzenia wykorzystywanych przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz testowano zdolność do działania w warunkach prowadzenia walki radioelektronicznej.

IBCS-Northrup Grumman

  Ta seria testów nie polegała na wykonywaniu rzeczywistych strzelań rakietowych, lecz uwzględniała wykorzystanie realnych statków powietrznych: bezzałogowców, myśliwców, śmigłowców, tankowców, przemiennopłatów, samolotów wczesnego ostrzegania czy maszyn prowadzenia walki radioelektronicznej. 

  Jak informuje Northrop Grumman, system IBCS był w stanie tworzyć zintegrowany obraz sytuacji powietrznej oraz utrzymywać śledzenie celów nawet w sytuacji, gdy indywidualne sensory nie były w stanie prawidłowo funkcjonować np. ze względu na zakłócanie. Dzięki łączeniu spływających danych, system IBCS jest w stanie na bieżąco poprawiać pojawiające się błędy śledzenia celów, którymi obarczone są pojedyncze radiolokatory. Dzięki temu znacząco poprawia się zdolność do precyzyjnego określenia pozycji celów w przestrzeni powietrznej oraz zwiększa się zdolność do rozróżniania i klasyfikowania obiektów znajdujących się blisko siebie. Ponadto poprawa jakości obrazu bieżącej sytuacji powietrznej zmniejsza również ryzyko ostrzelania własnych jednostek, źle zinterpretowanych przez systemy swój-obcy.

  W trakcie SCOE II położono szczególny nacisk na ocenę pracy systemu w warunkach silnych zakłóceń elektromagnetycznych. Symulowano również jego elastyczność i zdolność do adaptacji w momencie, kiedy tracono wskazania odłączanych radiolokatorów – czy to z powodu symulowanej awarii czy ich zakłóconego działania z powodu przeciwdziałania przeciwnika.

  Również istotnym jest fakt, że przetestowano funkcjonowanie IBCS jako elementu większego zespołu bojowego składającego się z jednostek US Army oraz US Marine Corps. Dzięki wymianie danych w standardzie Link 16, IBCS integrował również informacje z radarów Marines.

  Jak relacjonuje Jen Judson na portalu Defense News, SCOE II zaprezentował również większą łatwość obsługi systemu IBCS. Część żołnierzy zaangażowanych w ten test wcześniej nie miała doświadczeń z systemem IBCS oraz została szybko wyszkolona przed październikowym testem. Według Judson, następna duża seria testów czeka system IBCS na wiosnę 2018 r. – wtedy odbędzie się kolejny Soldier Checkout Event.

(MN)

Fot. Northrup Grumman
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Kilka tygodni temu zadanie utworzenia nowej dywizji operacyjnej Wojsk Lądowych otrzymał generał brygady Jarosław Gromadziński, przez ledwie sierpie...

więcej polecanych artykułów