Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-17 10:29:22

Sukces kolejnych testów systemu IBCS

     W dniu 12 grudnia br. Northrop Grumman – producent systemu dowodzenia obroną powietrzną IBCS poinformował o przeprowadzeniu drugiej fazy testów określanych jako IBCS Soldier Check out Event (SCOE). Ten trzy tygodniowy sprawdzian odbył się w październiku na terenie poligonu Yuma Proving Ground w Arizonie i umożliwił kompleksową ocenę tego systemu w warunkach zbliżonych do operacyjnych. Tym razem skupiono się na zbadaniu zachowania systemu w trakcie współpracy z systemami dowodzenia wykorzystywanych przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz testowano zdolność do działania w warunkach prowadzenia walki radioelektronicznej.

IBCS-Northrup Grumman

  Ta seria testów nie polegała na wykonywaniu rzeczywistych strzelań rakietowych, lecz uwzględniała wykorzystanie realnych statków powietrznych: bezzałogowców, myśliwców, śmigłowców, tankowców, przemiennopłatów, samolotów wczesnego ostrzegania czy maszyn prowadzenia walki radioelektronicznej. 

  Jak informuje Northrop Grumman, system IBCS był w stanie tworzyć zintegrowany obraz sytuacji powietrznej oraz utrzymywać śledzenie celów nawet w sytuacji, gdy indywidualne sensory nie były w stanie prawidłowo funkcjonować np. ze względu na zakłócanie. Dzięki łączeniu spływających danych, system IBCS jest w stanie na bieżąco poprawiać pojawiające się błędy śledzenia celów, którymi obarczone są pojedyncze radiolokatory. Dzięki temu znacząco poprawia się zdolność do precyzyjnego określenia pozycji celów w przestrzeni powietrznej oraz zwiększa się zdolność do rozróżniania i klasyfikowania obiektów znajdujących się blisko siebie. Ponadto poprawa jakości obrazu bieżącej sytuacji powietrznej zmniejsza również ryzyko ostrzelania własnych jednostek, źle zinterpretowanych przez systemy swój-obcy.

  W trakcie SCOE II położono szczególny nacisk na ocenę pracy systemu w warunkach silnych zakłóceń elektromagnetycznych. Symulowano również jego elastyczność i zdolność do adaptacji w momencie, kiedy tracono wskazania odłączanych radiolokatorów – czy to z powodu symulowanej awarii czy ich zakłóconego działania z powodu przeciwdziałania przeciwnika.

  Również istotnym jest fakt, że przetestowano funkcjonowanie IBCS jako elementu większego zespołu bojowego składającego się z jednostek US Army oraz US Marine Corps. Dzięki wymianie danych w standardzie Link 16, IBCS integrował również informacje z radarów Marines.

  Jak relacjonuje Jen Judson na portalu Defense News, SCOE II zaprezentował również większą łatwość obsługi systemu IBCS. Część żołnierzy zaangażowanych w ten test wcześniej nie miała doświadczeń z systemem IBCS oraz została szybko wyszkolona przed październikowym testem. Według Judson, następna duża seria testów czeka system IBCS na wiosnę 2018 r. – wtedy odbędzie się kolejny Soldier Checkout Event.

(MN)

Fot. Northrup Grumman
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty Miecznik na dobrym kursie?

Fregaty Miecznik na dobrym kursie?

W obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka 27 lipca br. w Gdyni pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia (IU) a Konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojen...

więcej polecanych artykułów