Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-19 08:35:24

Oblot Bella V-280 Valor

     18 grudnia bieżącego roku w Amarillo w amerykańskim stanie Texas doszło do pierwszego lotu pionowzlotu V-280 Valor. Maszyna opracowana przez firmę Bell Helicopter przy współpracy m.in. koncernu Lockheed Martin powstała w ramach programu Joint Multi Role Technology Demonstrator (JMR-TD). Ten ostatni jest częścią inicjatywy Departamentu Obrony (program Future Vertical Lift) mającej doprowadzić do wdrożenia do służby w Siłach Zbrojnych USA następców śmigłowców UH-60 oraz AH-64.

   V-280 wzniósł się w powietrze o godzinie 13:59 czasu centralnego (CDT) i pozostawał w zawisie przez kilkanaście minut (wg różnych informacji od 15 do 20). Pierwszy lot miał przebiegać bez zakłóceń, a w jego trakcie osiągnięto założone na tym etapie prób cele. Niebawem należy spodziewać się dalszych prób w powietrzu. 

V-280 Valor w czasie swego pierwszego lotu. Fot. Bell Helicopter

   W programie V-280 oprócz Bell Helicopter oraz koncernu Lockheed Martin uczestniczą również takie firmy jak GE, Moog, IAI, TRU Simulation & Training, Astronics, Eaton, GKN Aerospace, Lord, Meggitt and Spirit AeroSystems. Oblot V-280 oznacza, że zespołowi opracowującemu tiltrotora udało się wyprzedzić konkurencyjny zespół prowadzony przez firmy Sikorsky (wchodzący w skład koncernu Lockheed Martin) i Boeing pracujący nad demonstratorem SB-1 Defiant (zbudowany w układzie z wirnikiem współosiowym ABC oraz śmigłem pchającym). Oblot tego ostatniego, pierwotnie planowany na wrzesień bieżącego roku został ostatecznie opóźniony. Według obecnych informacji powinno do tego dojść w pierwszej połowie 2018 roku.

   Celem US Army jest wdrożenie nowej maszyny powstałej w ramach programu FVL do 2030, przy czym producent V-280 od dłuższego czasu zapewnia, że jest w stanie dokonać tego w krótszym okresie czasu. 

(MG)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Donbas, British Army i Wojsko Polskie - bezzałogowce w służbie artylerii

Donbas, British Army i Wojsko Polskie - bezzałogowce w służbie artylerii

Dwa elementy należy zauważyć jako charakterystyczne dla nowoczesnych systemów artyleryjskich, zarówno tych lufowych jak i rakietowych. Zyskują na p...

więcej polecanych artykułów