Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj
Wysokość, inna niż pozostałych izraelskich F-16, miała przyczynić się do trafienia i utraty myśliwca
Drugie strzelania testowe nową rosyjską przeciwrakietą PRS-1M.
Chorwacja planuje modernizację posiadanych kilkudziesięciu czołgów M-84 (lokalny T-72)
NATO: spotkanie ministrów obrony w dniach 14-15 luty. W Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
Liczba interwencji brytyjskich myśliwców QRA wobec rosyjskich maszyn spadła do ledwie 6 w 2017 r.

2018-02-10 17:14:24

Turcy stracili szturmowy T129 ATAK

     Od 20 stycznia br. tureckie siły zbrojne prowadzą operację bojową przeciwko kurdyjskiej, położonej na terenie Syrii, enklawie Afrin. Prezydent Turcji Erdogan potwierdził dziś utratę najnowszego śmigłowca szturmowego tureckiej armii - T129 ATAK. Obaj członkowie załogi zginęli.


 Działania w dniu dzisiejszym prowadziła para maszyn, jedna z nich jednak spadła około godziny 13, grzebiąc lotników. Na dostępnych w mediach społecznościowym filmie widać, że maszyny krążyły w terenie górskim na niskim pułapie, odpalając niekiedy pułapki cieplne.

 W ostatnich dniach turecka armia odebrała 29-ty śmigłowiec TAI T129 (20 seryjnych i 9 serii przedprodukcyjnej). W tym roku do lotnictwa wojsk lądowych mają dotrzeć pierwsze maszyny w ramach tzw. Fazy 2. Informacja to stosunkowo ważna, bowiem te T129 będą posiadały systemy samoobrony, w tym wykrywające opromieniowanie wiązką laserową czy radarową. W przyszłości takie samo wyposażenie otrzymać mają maszyny Fazy 1. W przypadku walk z Kurdami zapewne zaawansowany system ostrzegania nie jest kluczowym. Zagrożeniem dla operujących na niskim pułapie śmigłowców, przyjaznego dla strzelców naziemnych przewyższeń środowiska górskiego, stanowi niewątpliwie broń strzelecka i armaty małokalibrowe.

(MC)

fot. Mariusz Cielma
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Projekt budżetu MON na 2018 rok

Projekt budżetu MON na 2018 rok

W dniu 26 września br. Rada Ministrów przekazała do Sejmu RP projekt ustawy budżetowej na 2018 rok. Choć w wyniku dalszej procedury legislacyjnej m...

więcej polecanych artykułów