Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-03-08 21:07:10

Ukraiński Zasłon na tureckich czołgach

     W końcu lutego 2018 roku turecki szef resortu obrony Nurettin Canikli poinformował o udanych wstępnych testach na Ukrainie aktywnego systemu ochrony pojazdów, w wersji tureckiej znanego jako Akkor Pulat, oraz planowanym niezwłocznym operacyjnym wykorzystaniu ASOP na czołgach M60T i Leopard 2A4 tureckich wojsk lądowych. W ostatnich dniach, 4 marca, podsekretarz stanu odpowiedzialny za turecki sektor obronny, Ismail Demir, również poinformował o sukcesie zakończonych testów.


  Decyzja to konsekwencja oceny możliwości pod względem ochrony posiadanego sprzętu pancernego. Mowa o modernizacji w przypadku M60T, ale standardu lat 80. dla Leoparda 2 wersji A4, to wszystko w kontekście do dotychczas poniesionych w Syrii strat. Tureckie wojska i skierowane do działań pododdziały czołgów napotkały w trakcie prowadzonych operacji, w ostatnich tygodniach w rejonie kurdyjskiego Afrin, przeciwpancerne pociski kierowane TOW, Konkurs czy Kornet. W ramach pilnej potrzeby operacyjnej tureckie wozy postanowiono wyposażyć w nowoczesne ASOP. Przewidziano pozyskanie 120 zestawów, każdy po sześć wyrzutni efektorów z radarami plus jednostka sterująca i panel kontrolny. Wybór padł na ukraiński system Zasłon, przed ponad dekadą prezentowany także na MSPO i KTO Rosomak. Turcy założyli, że do oryginalnego ukraińskiego rozwiązania Zasłon-L wprowadzą własne modyfikacje. Licencyjnym producentem ukraińskiego ASOP został Aselsan. Podstawowa różnica opiera się o modułowości, rozproszoności i jednorazowości systemu w wersji tureckiej, tym samym według deklaracji rozwiązania tańszego, i łatwiejszego do integracji z nosicielem. Po badaniach (z udziałem m.in. tureckiego instytutu TÜBİTAK) wskazano lokalizację wyrzutni z efektorami na wozach, zabezpieczając zasadniczo pokrycie stref zagrożonych parami efektorów. Obiekty wykrywane są za pomocą radaru, następnie likwidowane wystrzeliwanymi na odległość 8-10 metrów antypociskami.       

(MC)    

fot. Aselsan
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów