Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-08-08 11:02:59

Faworyzowany Boeing?

     Indyjski odpowiednik naszego NIK (Comptroller and Auditor General, CAG) wziął pod lupę zakup morskich samolotów patrolowych przeprowadzony przed blisko dekadą. W dokumencie przedstawionym w parlamencie padło wiele zarzutów, w tym kluczowy o faworyzowaniu zakupu amerykańskich samolotów Boeing P-8I.


 CAG poinformował, że indyjski resort obrony wzmocnił ofertę amerykańską wobec konkurenta (EADS CASA). W przypadku wyceny hiszpańskiej do porównawczych kosztów dodano wartość 20-letniego wsparcia eksploatacji maszyn. Dlatego wybór Amerykanów miał być tańszy. Faktycznie jednak w umowie z Amerykanami ze stycznia 2009 roku o wartości 2,137 mld USD takiego pakietu nie było, ten zaoferowano w późniejszym czasie. Przy tych samych warunkach porównawczych oferta EADS CASA miałaby być istotnie tańsza i zawierać podstawowy pakiet wsparcia obsługi (2 lata). CAG poinformował również, że Boeing nie wypełnił swoich zobowiązań offsetowych o wartości 641 mln USD, chociaż był do tego zobligowany do sierpnia 2016 roku. Co ważne dla użytkownika, CAG twierdzi, że maszyny nie do końca wypełniają wymagania indyjskiej floty. Radiolokatory zainstalowane na ich pokładzie nie spełniają wymogu oczekiwanego zasięgu. Wskazano także na braki w uzbrojeniu (zakupiono tylko torpedy) oraz ograniczone możliwości pozyskanych sonoboi.

 W 2009 roku Indie zakupiły 8 samolotów Boeing P-8I, w 2016 roku kontrakt poszerzono o kolejne cztery maszyny za dodatkowy miliard USD. 

(Red.)

fot. Wikipedia
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty Miecznik na dobrym kursie?

Fregaty Miecznik na dobrym kursie?

W obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka 27 lipca br. w Gdyni pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia (IU) a Konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojen...

więcej polecanych artykułów