Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-09-12 14:24:28

F-35B wyląduje na HMS Queen Elizabeth

     Najnowszy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth w dniu 18 sierpnia br. opuścił Portsmouth i popłynął za ocean. W planach między innymi kilka tygodni testów z wykorzystania samolotu F-35B z pokładu (i infrastruktury) okrętu.


  HMS Queen Elizabeth jest już w Stanach Zjednoczonych, ostatnio przebywała w bazie Mayport na Florydzie. Stamtąd jednostka udać się ma do Patuxent (Maryland), na testy z wykorzystaniem lotnictwa. Brytyjczycy zadbali, aby to właśnie ich piloci dokonali pierwszego lądowania na pokładzie okrętu. Dokonają tego Cdr. Nathan Gray (Royal Navy) i Sq. Ldr. Andrew Edgell (Royal Air Force), obecnie członkowie testowej jednostki z bazy Patuxant River (Pax River Integrated Test Force). Testy potrwają osiem tygodni, zostały podzielone na dwie fazy, w sumie dwieście zadań w różnych warunkach pogodowych czy o różnym stopniu komplikacji. W ramach testów zadania wykonywać będą także F-35B z pilotami US Marine Corps. Kolejną turę testów systemu F-35 i HMS Queen Elizabeth zapowiedziano na rok przyszły, co pozwolić ma na osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej brytyjskich F-35B już w 2020 roku.

(Red.)

fot. CROWN
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Sieciocentryczność - optymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału

Sieciocentryczność - optymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału

Pozyskanie przez Siły Zbrojne RP zintegrowanego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IBCS (Integrated Battle Command System) wraz z element...

więcej polecanych artykułów