Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-10-12 16:26:25

Uziemione wszystkie F-35

     Od rozbicia F-35B w rejonie Beaufort w Południowej Karolinie minęło już dwa tygodnie, ale konsekwencje tego zdarzenia właśnie się pojawiły. Pentagon uziemił wszystkie posiadane samoloty bojowe F-35 do czasu przeprowadzenia niezbędnych inspekcji w systemie napędowym, podobny krok podjęto wobec maszyn z innych krajów.

 Uziemienie jest spowodowane uzyskaniem wstępnym informacji z oceny katastrofy z 28 września br. Wszystkie samoloty, w szacowanym terminie 24-48 godzin przejść mają kontrolę zamontowanych w silnikach P&W F135 przewodów paliwowych. W przypadku stwierdzenia, że konkretny egzemplarz ma zamontowany sprawdzony typ przewodu, maszyna wróci do latania, te z potencjalnie wadliwymi, znajdą się w powietrzu po dokonaniu wymiany przewodu.

 F-35 znajduje się w służbie operacyjnej, ale w praktyce jego udział w działaniach bojowych został dopiero zapoczątkowany. US Marine Corps wykorzystują dwa dywizjony F-35B w ramach grup bojowych opartych wokół desantowców Essex i Wasp znajdujących się w Zatoce Perskiej. F-35B z VMFA-211 z USS Essex w dniu 27 września dokonały pierwszych ataków w Afganistanie, dodajmy, że w ogóle debiut bojowy przypada jednak na izraelskie F-35A, które w maju miały dokonać ataków w Syrii.

 Zwraca się także uwagę, że uziemienie F-35 następuje wkrótce po poleceniu sekretarza obrony Jima Mattisa o podniesieniu gotowości operacyjnej kluczowych amerykańskich maszyn bojowych do poziomu przynajmniej 80%. W realiach roku 2017 dla podstawowej wersji myśliwca – F-35A – taki poziom to raptem 55%. Amerykańskie siły zbrojne wykorzystują obecnie 245 egzemplarzy F-35: 156 w USAF, 61 w USMC oraz 28 w US Navy.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów