Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-10-26 17:51:36

Udany test antyrakietowego SM-3 Block IIA

     Przewidziany na podstawowe narzędzie rdo ażenia w bazie US Navy w polskim Redzikowie, pocisk Raytheon SM-3 Block II przeszedł drugi w swojej historii udany test ogniowy.

SM-3 Block IIA po odpaleniu w ramach udanego testu z 2015 roku. fot. MDA

 Na amerykańskim morskim poligonie rakietowym w rejonie na zachód od wybrzeży Hawajów (US Navy Pacific Missile Range Facility) z udziałem niszczyciela USS John Finn (DDG-113, w służbie raptem od 2017 roku) i pod nadzorem Agencji Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defence Agency, MDA) przeprowadzono udany test ogniowy związany ze zniszczeniem odpalonego ze stanowiska naziemnego, ale symulującego pocisk balistyczny, celu powietrznego. USS John Finn wykrył i śledził cel za pomocą radiolokatora AN/SPY-1 wchodzącego w skład systemu Aegis Baseline 9.C2, następnie odpalił wspomniany pocisk SM-3 Block IIA, przechwycenie okazało się udane.

 Pierwszy w historii udany test ogniowy SM-3 Block IIA miał miejsce w 2015 roku, natomiast kolejne już takie niestety nie były. Dlatego słusznie pierwsze komentarze po dzisiejszym sukcesie ze strony amerykańskich oficjeli mówią o ważnym kroku dla tego amerykańsko-japońskiego programu. SM-3 Block IIA to kosztowne narzędzie, jak można było poznać po komunikacie amerykańskiej agencji ds. współpracy obronnej z zagranicą (DSCA) ze stycznia br., nabycie 4 pocisków z osprzętem dodatkowym wyceniono na 133 mln USD. SM-3 Block IIA od starszego Block IB wyróżnia się wizualnie przede wszystkim większą średnicą korpusu (21 cali zamiast 13,5) i ma być efektywną odpowiedzią przeciwko zagrożeniom balistycznym, w tym pociskom o zasięgu pośrednim, stanowiącym choćby zapisy głośnego w ostatnich dniach traktatu INF.      

 (MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bałtyk a działania bojowe

Bałtyk a działania bojowe

Artykuł poniższy prezentuje wpływ warunków naturalnych występujących na akwenie Morza Bałtyckiego na działania bojowe, według poglądów NATO z I poł...

więcej polecanych artykułów