Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-03-14 18:00:46

Pentagon kontraktuje polski IBCS

     Northrop Grumman otrzymał 13 marca br. zlecenie ze strony U.S. Army Contracting Command na wykonanie do 30 czerwca 2026 roku wymaganych elementów systemu dowodzenia i kierowania IBCS dla zakontraktowanych w ramach FMS dwóch baterii obrony powietrznej systemu Wisła. Dodajmy, że powołując się na powyższe zapisy polski resort obrony w specjalnym komunikacie zapewnia, że dostawa obu baterii z pierwszej fazy programu Wisła zostanie zrealizowana do końca 2022 roku.

 Wartość prac (sprzęt i oprogramowanie) przy "polskim" IBCS została przez amerykańskie instytucje kontraktowe wyceniona na ponad 349 mln USD. Co ciekawe, komunikat Northrop Grumman zawiera informację, że łączna wartość zamówionych w firmie prac dla I fazy Wisła to 714 mln USD.

 Kolejną kwestią są wspomniane terminy. Podana przez Amerykanów połowa 2026 roku ma się niewiele do zapewnień, że obie baterie określane mianem IBCS/Patriot (dla podkreślenia znaczenia systemu dowodzenia i kierowania dla polskiego odbiorcy) zostaną dostarczone do końca 2022 roku. Wstępną gotowość bojową, którą trudno jednak sobie wyobrazić bez funkcjonalnego IBCS, przewidziano na 2023 i 2024 rok. Resort późniejszą datę u Amerykanów tłumaczy, że firma Northrop Grumman odpowiedzialna będzie za aktualizację oprogramowania oraz wsparcie informatyczne systemu do roku 2026. W komunikacie MON zawarto także informację, że polscy wojskowi obecni będą podczas amerykańskich strzelań rakietowych z użyciem wdrażanego do US Army dopiero w przyszłości systemu IBCS, co zaplanowano na sierpień 2019 roku.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów