Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-03-15 18:33:00

Japońskie F-35 z pociskami JSM

     Norweska Kongsberg Group poinformowała 11 marca br. o podpisaniu umowy dotyczącej dostaw lotniczych pocisków kierowanych JSM dla Japońskich Lotniczych Sił Samoobrony.


 Pocisk JSM (Joint Strike Missile), powstały z rozwinięcia dobrze znanego w Polsce NSM, przeznaczony będzie dla nabywanych przez Japonię samolotów bojowych 5. generacji F-35 Lightning II (42 egzemplarze zakontraktowane w 2011 roku, planowane nabycie kolejnych 105). Japonia została uznana za pierwszego użytkownika seryjnych JSM, rozwijanych w ramach międzynarodowego projektu (z liderem w postaci Kongsberg) od 2007 roku, także z założeniem przenoszenia pocisku w komorze wewnętrznej (tym samym utrzymania zdolności stealth myśliwca) F-35. Norweski producent informował w połowie ubiegłego roku, że zakończył główną fazę rozwoju pocisku JSM, partia wczesnoprodukcyjna do 2023 roku testowana będzie przez F-35 należące do tego kraju.

 JSM mierzy 4 metry długości, charakteryzuje się masą 416 kg (głowica o masie 226 kg z ładunkiem wybuchowym 100 kg) i zasięgiem 100 (niski profil lotu) do 300 mil morskich (wysoki). Do jego napędu służy silnik turboodrzutowy Williams International WJ38-7K. Pocisk naprowadza się metodą wykrycia obiektu w podczerwieni, pasywnym odbiornikiem źródła sygnałów radarowych czy też poprzez analizę terenową. JSM dysponuje także dwukierunkowym łączem komunikacyjnym Link 16.

(Red.)

fot. Kongsberg Group
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów