Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-04-21 11:33:39

Warmate odnotowany w Libii

     To jeden z nielicznych, namacalnych przykładów nowego uzbrojenia wyprodukowanego w Polsce i wykorzystanego bojowo przez użytkownika zagranicznego. 15 kwietnia br. w serwisie Twitter zaprezentowano zdjęcia uszkodzonego egzemplarza Warmate, bojowej amunicji krążącej wytwarzanej i eksportowanej przez Grupę WB. Według podpisu, zdjęcia wykonano na terytorium Libii, dziś areny starcia sił lokalnych, ale i nie pozbawionej militarnego zaangażowania ze strony innych państw.


  Zdjęcia miały jakoby być wykonane konkretnie w rejonie Abu Qurein, na terenach położonych na zachód od miasta Syrta. Obszar ten jest jednym z wielu w Libii, gdzie mają miejsce starcia pomiędzy wojskami Rządu Jedności Narodowej i Libijską Armią Narodową. Same fotografie pokazują zbliżenie na zdekompletowany kadłub płatowca Warmate, ale uzbrojony w głowicę kumulacyjną GK-1 z kamerą do obserwacji i naprowadzania w podczerwieni. Płatowiec ma oznaki mechanicznego uszkodzenia przedniej części kadłuba, fizycznie głowica bojowa oderwana jest od bojowego BSP. Nic nie wskazuje, aby Warmate rozbił się w trakcie wykonywania misji, raczej został uszkodzony podczas przygotowania do użycia. Bezzałogowiec pozbawiony jest skrzydeł i statecznika, zatem albo nie były one zamontowane w trakcie przygotowania do zadania (nocnego?), a może po uszkodzeniu zostały zdemontowane przez operatora, jako element przydatny do ponownego wykorzystania.

  Nie jest jasne, które siły wykorzystały ten konkretny egzemplarz bezzałogowca. Wiadomo, że zarówno Turcja wspierająca Rząd Jedności Narodowej, jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie stojące za wsparciem Libijskiej Armii Narodowej - zakupiły w przeszłości BBSP Warmate. Sprzęt mógł być przekazany obu bezpośrednim stronom starcia, ale chyba bardziej prawdopodobne, że był wykorzystywany przez pierwotnego użytkownika. Dosyć powszechne są obrazki z wykorzystania tureckich BSP nad Libią, pojawiają się także informacje o maszynach z ZEA. Generalnie działania bojowe w Libii, chociaż bezpośrednio są zaliczane do wojen domowych, charakteryzują się licznym wykorzystaniem w działaniach statków powietrznych. 

  Zapytany o temat "libijskiego" Warmate producent, Grupa WB, przesłał następującej treści oświadczenie:

"Grupa WB potwierdza, że widoczny na zdjęciach z nieznanej lokalizacji kadłub jest elementem zaprojektowanej w Polsce amunicji krążącej Warmate. To bojowy bezzałogowy system powietrzny zaprojektowany w pełni przez polskich inżynierów, produkowany przez Grupę WB, do którego pełnię praw intelektualnych ma Polska. Amunicja krążąca Warmate została dostarczona do Sił Zbrojnych RP, użytkownikami są też inne państwa, zarówno wchodzące w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i spoza NATO."

  Warmate przeszedł już dosyć długą drogę od pierwszej szerszej prezentacji, która miała miejsce w kwietniu 2016 roku. Obecnie mowa już o całej rodzinie pocisków, przeznaczonych zarówno do bezpośredniego ataku, jak i prowadzenia obserwacji. Klasyczny wariant bezzałogowca to maszyna o długości 1170 mm, rozpiętości 1590 mm, maksymalnej masie startowej 5,3 kg. Napęd Warmate stanowi silnik elektryczny, a start wykonywany jest z użyciem lekkiej wyrzutni pneumatycznej. Do kierowania i kontroli BSP wykorzystuje się małą stację opartą o laptop z odpowiednim oprogramowaniem oraz bazę z manipulatorem. System może być stosowany w kilku trybach lotu (krążący, po ustalonej trasie, rejsowy i atak). Łączność utrzymywana jest dzięki antenie pozwalającej na dwukierunkowy szyfrowany przesył danych o zasięgu 12 km. Podczas trwającej maksymalnie 50 minut misji BBSP Warmate wykonuje lot na wysokości operacyjnej do 500 m, z prędkością maksymalną do 150 km/h (podczas nurkowania).

  Bezzałogowiec może przenosić ładunek użyteczny do 1,4 kg, co głównie wykorzystywane jest do przenoszenia głowic bojowy. Wskazana w Libii głowica kumulacyjna GK-1 zdolna jest do przebicia pancerza o grubości do 120 mm RHA. Istnieje także jej dzienny wariant. Prócz głowicy kumulacyjnej wykorzystuje się odłamkowo-burzącą i treningową bez ładunku wybuchowego. Dla ochrony przed nieplanowanym wybuchem głowica dysponuje 3-stopniowym poziomem zabezpieczeń: przed przygotowaniem do startu, zabezpieczenia, usuwane w momencie wyrzutu z wyrzutni oraz kod elektroniczny aktywowany przez operatora podczas fazy ataku. Głowicę bojową można detonować w przypadku konieczności przerwania misji. Warmate powstał głównie z myślą o atakach, ale warto wspomnieć, że opracowano także dedykowany wariant głowicy rozpoznawczej. Sam proces przygotowania operatora nie jest rozbudowany, programy obejmują dwutygodniowe szkolenie pozwalające na swobodne przyswojenie wiedzy i wypracowanie wymaganych umiejętności. Z tego także powodu Warmate stał się środkiem rażenia systemie ognia polskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Warmate doczekał się rodziny produktów tworzących cały system rozpoznawczo-uderzeniowy (o większym zasięgu i zdolnościach uderzeniowych, do terenu zurbanizowanego), prócz zamówień krajowych, to także ważny element eksportu Grupy WB.

(MC)

fot. Twitter
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów