Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2011-09-15 07:27:31

Wodowanie JHSV 1

     Australijski koncern stoczniowy Austal poinformował o wodowaniu, w należącej do niego stoczni w Mobile, w USA, pierwszego z zamówionych przez amerykański Departament Obrony katamaranów transportowych. JHSV 1(Joint High Speed Vessel), bo o nim mowa, nazwany został Spearhead. Oficjalny chrzest jednostki ma odbyć się 17 września. Jej budowa rozpoczęła się 1 grudnia 2009 roku.

Komputerowa, jeszcze, wizja przedstawiająca JHSV 1. Grafika: Austal

    Aktualnie trwają również, rozpoczęte 13 września 2010 roku, zaawansowane prace nad drugą jednostką tego typu, JHSV 2. Okręt, który otrzyma ona imię Vigilant, dostarczony ma zostać odbiorcy we wrześniu 2012 r.

    Specjalizująca się w budowie okrętów wielokadłubowych australijska stocznia kontrakt na budowę pierwszego z okrętów otrzymała w listopadzie 2008 roku. Umowa zawierała również opcję kontraktową na budowę kolejnych dziewięciu jednostek tego samego typu. Do lipca 2011 bieżącego roku poinformowano o zamówieniu siódmego z okrętów serii. Całkowita wartość kontraktu w przypadku budowy serii dziesięciu jednostek oceniona została na 1,6 mld USD.

    Charakteryzujące się płytkim zanurzeniem i dużymi osiąganymi prędkościami katamarany zostały zamówione z zamiarem umożliwienia szybkiego przerzutu wojsk wraz ze sprzętem. Wedle założeń mają być zdolne do transportu 600 ton ładunku na dystansie 1200 Mm, z prędkością 35 w. Katamarany operować będą w ramach struktur Military Sealift Command. Załogi jednostek skompletowane mają zostać z cywilów.

MG
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów