Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-07-20 09:46:25

Nimitz z biopaliwem

     Lotniskowiec USS Nimitz (CVN 68), zresztą jak wszystkie dziś okręty tego typu w US Navy, posiada napęd jądrowy, a główny element jego potencjału bojowego stanowi pokładowa grupa lotnicza. Marynarka amerykańska ogłosiła, że w ramach testów na okręt załadowano (również poprzez podłączenie do zaopatrzeniowca USNS Henry J. Kaiser TA-O 187) biopaliwo (HRJ-5 zmieszane z naftą JP-5 w stosunku 50:50). Ekologiczny skład napędu dla statków powietrznych 11. Skrzydła (Carrier Air Wing Eleven) to mieszanka odpadów tłuszczy zwierzęcych i alg. Wcześniej paliwo było już testowane na różnorakich jednostkach bazowania brzegowego (m.in. przez zespół akrobacyjny Blue Angels), teraz sprawdzi się w typowych warunkach morskich na samolotach F/A-18 Hornet i Super Hornet, E-2 Hawkeye, EA-6 Prowler i śmigłowcach Seahawk. Marynarze spodziewają się raczej dobrego efektu. W ramach wielkiej demonstracji „zielonej floty” US Navy zamówiło w 2011 roku 450 tysięcy galonów (1,7 mln litrów) biopaliwa. Według ostatnich informacji jego galon kosztuje 26 USD, może więc być atrakcyjnym napędem przy wyższych cenach ropy naftowej, dodatkowo zapewnia większe uniezależnienie od źródeł i dostawców kopalin. W przypadku ceny atrakcyjna raczej dla Europejczyków a nie Amerykanów, gdzie galon oleju napędowego to 3,60 USD.

 

W ramach testów przewidziano również pobieranie biopaliwa w morzu. Na zdjęciu USS Nimitz i zaopatrzeniowiec floty. fot. Sealift.

   USS Nimitz wraz z krążownikiem rakietowym USS Princeton i mniejszymi jednostkami uczestniczy w odbywających się w rejonie Hawajów międzynarodowych ćwiczeniach morskich RIMPAC.

   W amerykańskich środkach masowego przekazu coraz częściej pojawiają się informację o testach alternatywnych źródeł napędu dla sprzętu wojskowego.

(MC)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serbska haubica samochodowa SORA

Serbska haubica samochodowa SORA

W ostatnich latach nastąpił silny rozwój samochodowych dział samobieżnych, które stały się ciekawą alternatywą dla haubic gąsienicowych. Rozwój koł...

więcej polecanych artykułów