Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-07-27 13:53:40

Chiński pokładowy AWACS?

     W internecie pojawiły się zdjęcia chińskiego samolotu wczesnego ostrzegania o oznaczeniu JZY-01 co jest rozszyfrowywane jako JianZaiJi-01, czyli w wolnym tłumaczeniu ma to być samolot pokładowy zero jeden. Podobno (moje poszukiwania słownikowe w zasadzie to potwierdzają). Poniżej dwa zdjęcia, sugerujące, że maszyna jest w zaawansowanym stadium budowy. Samolot powstał na bazie maszyny Xian Y-7, czyli dalekiego krewnego An-24RW/An-26. Czy mamy więc do czynienia z chińskim odpowiednikiem amerykańskiego Hawkeye'a czy tylko makietą? Chińczycy bardzo często pokazują sprzęt, który w rzeczywistości nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością, z drugiej strony casus myśliwca J-20, który wbrew ocenom "znawców" jednak lata powoduje, że w ocenach wartości chińskiego uzbrojenia należy zachować zdrowy rozsądek. AWACS na bazie Y-7 był zauważany już w 2010 roku, była to jednak wersja lądowa samolotu.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów