Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-02-12 06:18:29

Nuklearny test w Korei Północnej

     Około godziny 11.58 czasu lokalnego w rejonie Kilju w Korei Północnej (północny wschód kraju) prawdopodobnie przeprowadzono test nuklearny o sile szacowanej na 6-7 kiloton. Agencje odnotowały w tym rejonie nietypowe zachowania sejsmiczne o sile 5 stopni. Według CTBTO (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization) charakterystyka drgań sejsmicznych oraz lokacja (poligon testowy) jest zbliżona do wydarzeń związanych z poprzednimi testami Koreańczyków z 2006 oraz 2009 roku. Korea Północna potwierdziła przeprowadzenie testy uznając go "za udany".

    Siła podziemnego ładunku szacowana na 6-7 ton to prognoza południowokoreańskiego ministerstwa obrony.

   W sprawie prawdopodobnego testu, minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kim Sung-hwan, przebywający aktualnie w Nowym Jorku w siedzibie ONZ, przeprowadził rozmowę telefoniczną z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerry.

   Już w dniu wczorajszym Korea Południowa zgłosiła wniosek o nadzwyczajne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie prawdopodobnego testu u sąsiada na północy, posiedzenie przewidziano na dziś (wtorek).

(MC) za Yonhap Agency
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Mörser 18 (de facto klasyfikowany, z uwagi na długość i kąty podniesienia lufy, jako haubicoarmata) był nowoczesnym działem artyleryjskim, wykorzys...

więcej polecanych artykułów