Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-08-26 13:56:11

Japończycy ogłoszają plan zakupu nowych samolotów wczesnego ostrzegania

     26 sierpnia br. Ministerstwo Obrony Japonii ogłosiło, że rozpoczyna prace nad zakupem nowych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia - maszyny te miałyby zastąpić eksploatowane od lat 80. XX wieku turbośmigłowe E-2C Hawkeye.

Japończycy chcą zastąpić swoje Hawkeye - fot. Lotnicze Siły Samoobrony Japonii

Program wyboru następcy ma pozwolić na decyzję do 2015 roku - najprawdopodobniej (ze względów politycznych) w grę wchodzą wyłącznie konstrukcje amerykańskie, a więc turbośmigłowy Northrop-Grumman E-2D Hawkeye oraz Boeing E-737. Japończycy chcą bowiem zakupić lżejsze maszyny, które dołączą do czterech ciężkich Boeing E-767, które już znajdują się w eksploatacji. Oczywiście nie można wykluczyć właśnie opcji trzeciej, a więc dokupienia kolejnych maszyn tego typu.

Wymiana maszyn wczesnego ostrzegania ma także związek z postępującym rozwojem technologicznym w regionie, Chiny pracują nad wielozadaniowymi samolotami bojowymi o zmniejszonej powierzchni odbicia radiolokacyjnego, Japończycy zakupili już pierwszą partię F-35A Lightning II, a o podobnych planach mowa choćby w Republice Korei. Z tego też względu, nowe samoloty klasy AWACS miałyby pozwolić na uszczelnienie przestrzeni powietrznej oraz wykrywanie maszyn tej klasy.

(ŁP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów