Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-11-16 08:26:35

Drugi P-8I Neptune dostarczony marynarce wojennej Indii

     Koncern Boeing 15 listopada br. dostarczył do Indii drugi morski samolot patrolowy dalekiego zasięgu P-8I Neptune (o numerze IN320) przeznaczony także do zwalczania okrętów podwodnych. Boeing realizuje zamówienie na 8 samolotów P-8I dla indyjskiej marynarki wojennej. Pierwsza z maszyn (o numerze IN321) została dostarczona w maju tego roku.

Boeing P-8I Neptune

Start drugiego egzemplarza samolotu Boeing P-8I z lotniska w Seattle w kierunku Indii - fot. Boeing.

   Kontrakt na dostawę 8 samolotów P-8I o wartości 2,1 mld USD podpisany został w 2009 roku. Zgodnie z podpisaną umową, dostawy mają zakończyć się w roku 2015. Konstrukcja P-8I Neptune oparta jest o pasażerską wersję Boeinga 737-800 NG i jest odmianą  samolotu P-8A Poseidon dostarczanego marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Choć dostarczone dziś egzemplarz rozpocznie dopiero loty próbne w najbliższych miesiącach, to pierwszy P-8I niedawno zakończył testowanie możliwości posiadanego uzbrojenia, w tym pomyślnie odpalił pocisk przeciwokrętowy Boeing AGM-84 Harpoon oraz dokonał zrzutu torpedy do zwalczania okrętów podwodnych. Niewykluczone, że ostateczna liczba zakupionych przez Indie samolotów morskich omawianego typu będzie kilkukrotnie większa.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów