Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-01-14 18:22:22

93 mld dolarów na zakupy Pentagonu w 2014 roku

     13 stycznia br. Kongres osiągnął kompromis związany z wydatkami Departamentu Obrony na bieżący rok budżetowy. Pozwoli to na odblokowanie obecnej sytuacji, w której wiele programów jest wstrzymanych ze względu na dotychczasowy brak zgody co do uchwalenia całorocznego budżetu.

Dzięki uchwaleniu budżetu będzie mógł być uruchomiony m.in.progam wymiany śmigłowców HH-60G Pave Hawk - fot. USAF

    W ramach budżetu Departamentu Obrony zaplanowano sumę 92,9 mld USD na zakupy nowego sprzętu. Kwota ta jest niższa od zakładanej o około 7 mld USD (oraz 8 mld USD niższa od tej z 2013 roku), jednak pozwala na realizację programów modernizacyjnych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Dzięki tym funduszom możliwe będzie, m.in., zakup nowych śmigłowców CSAR, które zastąpią "sypiące się" HH-60G, kolejnych samolotów rodziny C-130J Super Hercules (w wersjach specjalnych), okrętów podwodnych typu Virginia czy realizacja wielkoseryjnej produkcji samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-2D Hawkeye.

    Poza środkami na zakupy, Departament Obrony otrzyma także 63 mld USD na programy badawczo-rozwojowe, a koleje 85 mld USD na operacje ekspedycyjne. Budżet Pentagonu wyniesie więc 487,6 mld USD (plus wydatek na operacje zagraniczne w kwocie 85 mld USD). Według planów, obie izby amerykańskiego ciała ustawodawczego zatwierdzą kompromis w tym tygodniu, co umożliwi jego wejście w życie jeszcze w styczniu.

(ŁP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Rosomak i Spike  - potrzebny system, a nie tylko zestaw

Rosomak i Spike - potrzebny system, a nie tylko zestaw

Wyrzutnie i pociski Spike-LR są w polskiej armii kluczowym narzędziem w budowie zdolności w obszarze walki z bronią pancerną przeciwnika. Panuje do...

więcej polecanych artykułów