Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-06-21 11:35:12

Niemcy dopięli kontrakt na transportery Fuchs dla Algierii

     Według niemieckich mediów Rheinmetall podpisać miał z Algierią kontrakt dotyczący 980 kołowych transporterów opancerzonych Fuchs oraz elementów dodatkowych o sumarycznej wartości 2,7 miliarda euro.

Fuchs 1A8 kupowany jest przez Bundeswehrę, oczywiście w nie tak dużych ilościach. Pojazd dysponuje wzmocnionym opancerzeniem, w tym przeciwminowym. fot. Rheinmetall

  Niemieckiemu koncernowi udało się sfinalizować umowę, o której informowano jeszcze w 2012 roku. Nie jest to pierwszy kontrakt dotyczący Fuchsów dla algierskich struktur siłowych. Tym razem jednak zakup wozów w najnowszej wersji 1A8 powiązany jest z budową zakładów na miejscu. Ich wydajność produkcyjna ma oscylować wokół 120 Fuchsów rocznie, ale Algieria zobowiązała się także, że nie będzie transporterów reeksportować do krajów trzecich. Niemcy są bardzo wrażliwi na punkcie użytkowników ich uzbrojenia, czego byliśmy świadkami przy rozmowach o sprzedaży na przykład czołgów Leopard 2 dla Arabii Saudyjskiej. Transakcja algierska mogła się  udać, dzięki w praktyce zakończonej wojnie domowej z islamistami (150 tysięcy ofiar). Dziś Algieria graniczy z tak niestabilnymi państwami jak Mali czy Libia, ma więc istotne znaczenie dla regionalnego bezpieczeństwa. 

   Algieria inwestuje bardzo duże sumy w rozbudowę potencjału militarnego. Wydatki na ten cel wzrosły pomiędzy 2009 a 2013 rokiem o 53%. Zakupy objęły 305 rosyjskich czołgów T-90SA, 42 śmigłowce Mi-28NE i 6 transportowych Mi-26T2, samoloty bojowe Su-30MK2, dwie fregaty MEKO 200, śmigłowce Super Lynx, AW101 Merlin czy polskie W-3 Sokół. W zainteresowaniu są powietrzne tankowce, czy kolejne okręty podwodne.  W kategorii wozów opancerzonych, Algieria do tej pory w niewielkim stopniu zmodernizowała park maszyn tej klasy. Fuchs, zapewne dostosowany do własnych oczekiwań, może zastąpić pojazdy Panhard M3, Fahd 240 czy BTR-60/80.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

W artykułach przedstawiających możliwości i kierunki rozwoju samobieżnej artylerii lufowej, przede wszystkim kalibru 155 mm, zwraca się szczególną ...

więcej polecanych artykułów