Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-07-01 20:58:21

Umowa na wieloseryjne E-2D Hawkeye

     30 czerwca br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Northrop-Grumman podpisały kontrakt w sprawie budowy I partii wielkoseryjnej pokładowych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-2D Hawkeye. Krok ten otwiera drogę do pełnego przezbrojenia jednostek lotnictwa morskiego.

W ramach pierwszej umowy wieloletniej US Navy otrzyma 25 samolotów - fot. US Navy

   Kontrakt ma wartość 3,6 mld USD i zakłada wyprodukowanie 25 egzemplarzy E-2D Hawkeye. Dołączą do 25 innych samolotów tego typu, które zamówiono bądź już odebrano od producenta w ramach partii wstępnej. Dostawy nowych maszyn zostaną zrealizowane do sierpnia 2021 roku, w kolejnych latach można spodziewać się drugiej umowy wieloletniej na kolejnych 25 egzemplarzy. W szeregach lotnictwa US Navy E-2D zastąpią wcześniejsze odmiany tej konstrukcji, które służą jako wsparcie dla lotnictwa pokładowego stacjonującego na lotniskowcach. Wśród nowych elementów, wykorzystanych w wersji E-2D Hawkeye, należy wymienić stację radiolokacyjną AN/APY-9 z anteną klasy AESA, otwarta architektura wyposażenia pokładowego powoduje iż kolejnym (czwartym) operatorem systemów może być II pilot, maszyna może służyć jako punkt kierowania i naprowadzania dla pocisków Standard SM-6 odpalanych z okrętów. Dodatkowo już realizowane są prace nad wydłużeniem autonomiczności poprzez dodanie możliwości uzupełniania paliwa w powietrzu. Poza US Navy, E-2D Hawkeye są oferowane na eksport. Wśród potencjalnych klientów wymienia się Indie, Japonię oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

(ŁP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Francuski pocisk Exocet był jedną z pierwszych konstrukcji tego rodzaju skonstruowanych i wprowadzonych do produkcji na Zachodzie, choć palma pierw...

więcej polecanych artykułów