Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-08-28 17:41:09

Pierwsze czołgi K2 w służbie koreańskiej armii

     27 sierpnia br. prasa południowokoreańska poinformowała, że pierwsza partia czołgów podstawowych K2 Black Panther została wdrożona do służby w siłach zbrojnych Republiki Korei. Publiczna prezentacja ma mieć miejsce we wrześniu.

Koreańczycy wdrożyli do służby pierwsze K2 (na fotografii prototypowy XK2) - fot. Ministerstwo Obrony Republiki Korei

  Według dostępnych informacji, pierwsze wozy dostarczono armii w czerwcu br.. Są one produkowane przez koncern Hyundai, a cały program uruchomiono jeszcze w 1995 roku. Podstawowym uzbrojeniem jest koreańskiego wozu 120 mm armata z lufą o długości 55 kalibrów, wyposażona w automat ładowania. Wóz będzie eksploatowany obok czołgów K1 i K1A1, K2 i zastąpi pozostałe wozy produkcji amerykańskiej (rodziny M60 Patton).

   Pomimo wczesnej fazy programu, K2 może zanotować już pierwszy sukces. Komponenty i technologie wykorzystane w jego konstrukcji sprzedano do Turcji, która prowadzi prace nad własnym czołgiem - Altay. Dla sił zbrojnych Republiki Korei planowane jest wyprodukowanie 210 wozów.

(ŁP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów