Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-10-11 21:19:37

Nowy okręt desantowy w szeregach US Navy

     11 października br. w San Francisco odbyła się uroczystość wcielenia do służby okrętu desantowego USS America (LHA-6). Jest to pierwszy śmigłowcowiec nowego typu, który w przyszłości ma całkowicie wyprzeć jednostki typu Tarawa oraz Wasp.

Najnowszy nabytek US Navy - USS America - fot. US Navy

   Budowa okrętu rozpoczęła się w lipcu 2009 roku, a wodowanie miało miejsce w czerwcu 2012 roku. Jednostka, podobnie jak kolejne, powstała w stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagoula. Według planów powstanie jedenaście tego typu śmigłowcowców desantowych, obecnie w linii znajduje się prototypowy USS America, a w budowie jest kolejny - USS Tripoli. Rozpoczęto także prace nad trzecią jednostką, LHA-8.

   Cechą charakterystyczną USS America, a także bliźniaczego USS Tripoli, będzie brak doku dla środków amfibijnych. Amerykanie zdecydowali się bowiem na ograniczenie przestrzeni dla sprzętu lądowego i środków przerzutu na rzecz rozbudowania możliwości lotnictwa pokładowego. Dopiero trzeci okręt, LHA-8, będzie pierwszym (tego typu), który otrzyma wewnątrzkadłubowy dok - oznacza to powrót do koncepcji wykorzysywanej na typie Tarawa oraz Wasp.

(ŁP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bałtyk a działania bojowe

Bałtyk a działania bojowe

Artykuł poniższy prezentuje wpływ warunków naturalnych występujących na akwenie Morza Bałtyckiego na działania bojowe, według poglądów NATO z I poł...

więcej polecanych artykułów