Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-04-17 08:11:14

Bezzałogowy X-47B tankuje w powietrzu

     Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła w dniu 15 kwietnia br. testowe powietrzne tankowanie opracowywanego uderzeniowego bezzałogowca Northrop Grumman X-47B. Na początku sprawdzano wykonanie zadania „na sucho”, w najbliższych dniach planowane jest rzeczywiste przekazywanie paliwa.

Obrazek z niedalekiej przyszłość? Nie do końca, program UCAS-D kończy się w 2015 roku a Amerykanie sami nie są przekonani co dalej z zaawansowanymi uderzeniowymi bezzałogowcami nowej generacji. fot. US Navy

  Prócz X-47B, drugiego bezzałogowca AV-2 o numerze bocznym 502, do zadania wykorzystano powietrzny tankowiec Boeing 707 prywatnej firmy Omega Air, współpracującej z US Navy.

  Amerykanie budują zdolności związane z uderzeniowymi bezzałogowcami. Finansowanie programu UCAS-D (Unmanned Combat Air System – Demonstrator) dotyczącego obecnych testów X-47B zakończy się w 2015 roku. Potem oba zbudowane BSP AV-1 i AV-2 najpewniej trafią do muzeów. Operacyjny program związany już z pozyskaniem bezzałogowców o nazwie UCLASS (Unmanned Carrier-Launched Surveillance and Strike) wciąż nie jest realizowany w wyniku sporu Marynarki i Kongresu (więcej: UCLASS w jednostkach wczesnego ostrzegania. Jeśli powstanie). Sam X-47B lata od 2011 roku. Od tego czasu wykonał wiele powietrznych misji zarówno z ośrodka badawczego US Navy Patuxent River jak i lotniskowcu USS Theodore Roosevelt.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów