Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-08-27 08:58:33

Saudyjczycy zapłacą za okręty podwodne dla Maroka?

     W końcu 2015 roku planowana jest wizyta w Moskwie marokańskiego monarchy Mohammeda VI. Jednym z konkretów ma być podpisanie wówczas umowy na dostawę okrętów podwodnych Amur 1650 (projekt 677E, czyli eksportowa Łada). Rosyjskie media twierdzą, że płatność biorą na siebie Saudyjczycy.


  Maroko próbuje sprostać regionalnemu rywalowi, Algierii. Z tego powodu inwestuje w marynarkę wojenną planując pozyskanie do 2017 roku dwóch okrętów podwodnych Amur 1650.

  Środki za zakup mają pochodzić, według rosyjskiego portalu RBTH, z kont saudyjskich. Powodem jest rywalizacja. Algieria odmówiła udziału w operacji przeciwko Huti w Jemenie, inaczej postąpił królewski Rabat. Jego F-16 atakują cele na Półwyspie Arabskim, jeden z nich na początku maja br. nawet się rozbił. W tle ma być także słabnąca przychylność Moskwy do Algieru, głównie z powodu wsparcia przez afrykański kraj strategii energetycznej Unii Europejskiej.

  Amur 1650 to okręt podwodny o napędzie elektryczno-spalinowym opracowany przez petersburskie centralne biuro konstrukcyjne Rubin. Jednostka wypiera 1765 ton, mierzy blisko 67 metrów długości. Na jej pokładzie znajduje się sześć wyrzutni torped kalibru 533 mm, łączna liczba przenoszonego uzbrojenia "długiego" wynosi 18 sztuk. Dla jej pierwowzoru, rosyjskiej Łady, opracowuje się napęd niezależny od powietrza (AIP).

(MC)

fot. biuro konstrukcyjne Rubin




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Topaz ze wsparciem eksploatacji

Topaz ze wsparciem eksploatacji

Warszawska 2. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o wskazaniu 8 marca br. (informację upubliczniono 5 kwietnia) wykonawcy serwisu Zautomatyzo...

więcej polecanych artykułów