Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-09-03 06:45:10

Zakończył się Marsz Strzelców Konnych

     2 września w Wędrzynie odbyło się powitanie żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, powracających z międzynarodowego szkolenie w ramach Assurance Measures z udziałem Dowódcy Generalnego gen. broni dr Mirosława Różańskiego.


   Na sali kina Wędrzyńskiego Klubu w obecności Dowódcy Generalnego gen. broni dr Mirosława Różańskiego, dowódcy Wielkopolskiej Brygady pułkownika Piotra Malinowskiego oraz zaproszonych gości odbyło się powitanie żołnierzy 5 kompanii piechoty zmotoryzowanej 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich skierowanych do wykonywania zadań w ramach Assurance Measures na terenie Republiki Litewskiej, Łotewskiej, Estońskiej. W trakcie uroczystości gen. broni Mirosław Różański wraz z wice wojewodą lubuskim Robertem Paluchem, dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosławem Miką oraz dowódcą 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wręczył dowódcy kompanii kapitanowi Krzysztofowi Ilnickiemu oraz żołnierzom wykonującym zadania listy gratulacyjne. Następnie generał Różański podkreślił znaczenie udziału armii polskiej w międzynarodowym szkoleniu oraz wzmocnienia wschodniej flanki NATO w trakcie szkolenia. Zaznaczył również, iż było to pierwsze tego typu szkolenie.


  Żołnierze 5 kompanii piechoty zmotoryzowanej 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich skierowani zostali do realizacji zadań szkoleniowych w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO na terenie Republiki Litewskiej, Łotewskiej i Estońskiej. Międzynarodowe szkolenie odbywało się w trzech etapach: I - na poligonie w m. Adazi, na terytorium Republiki Łotewskiej. Strzelcy mieli okazję uczestniczyć w ćwiczeniu „Saber Strike-16”. Polska kompania zmotoryzowana działała wówczas wspólnie z łotewskim plutonem przeciwpancernym oraz Amerykanami. Drugi etap szkolenia odbywał się na poligonie w m. Tapa, Voru na terytorium Republiki Estońskiej. Natomiast trzecim etapem było szkolenie na terytorium Litwy, gdzie Strzelcy Konni uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu „Strong Husar – 16”. Ponadto podczas trzymiesięcznego szkolenia każdy z kilkunastu polskich Rosomaków przejechał ponad 4500 kilometrów, zaś żołnierze wykorzystali w sumie ok. 25 ton amunicji bojowej i ćwiczebnej.

Tekst i zdjęcie: por. Dorota Kusiak
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jednostki specjalne ukraińskich sił zbrojnych

Jednostki specjalne ukraińskich sił zbrojnych

W zasadzie w strukturze każdych większych sił zbrojnych, funkcjonują oddziały przeznaczone do realizacji skomplikowanych zadań bojowych o charakter...

więcej polecanych artykułów