Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-04-10 10:26:01

Bitwa pod Mokrą 2017

     Każdy oficer 12. Dywizji musi być kreatywny, wykazywać inicjatywę oraz być biegły w sztuce wojennej, dlatego w dniach 4-5 kwietnia br. dowódcy brygad, batalionów/dywizjonów 2., 7. i 12. Brygady w trakcie ćwiczenia studyjnego pk. MOKRA-17 planowali i prowadzili działania bojowe na podstawie scenariusza historycznej bitwy pod Mokrą z dnia 1 września 1939 roku.


  Celem dwudniowego ćwiczenia zorganizowanego w 2. Brygadzie Zmechanizowanej było doskonalenie i podtrzymanie sprawności operacyjno - taktycznych dowódców poszczególnych szczebli dowodzenia, a także pogłębianie ich wiedzy historycznej. Podczas planowania działań wykorzystano narzędzie dydaktyczne - grę planszową.

  „Kontekst historyczny bitwy pod Mokrą 1939 ma wiele ponadczasowych walorów, aktualnych nawet dziś. Wciąż powinien być inspiracją i obiektem wnikliwych analiz. Tego typu ćwiczenie studyjne pozwala zrozumieć sposób wykorzystania w tej bitwie przez Wołyńską Brygadę Kawalerii jednostek Obrony Narodowej, terenu, odwodu, sił rozpoznania, dlatego wnioski z ćwiczenia mogą być bardzo cenne” – podkreślił Dowódca 12. Dywizji generał Andrzejczak.

  Ćwiczenie podzielono organizacyjnie na dwa dni: we wtorek oficerowie 2. Brygady wcielili się w rolę Wołyńskiej Brygady Kawalerii, a oficerowie 7. Brygady odgrywali niemiecką 4. Dywizję Pancerną, natomiast w drugim dniu role odwrócono. „Dowódca 12. Dywizji miał zamiar za pomocą tego ćwiczenia studyjnego sprawdzić i przygotować dowódców różnych szczebli do prowadzenia walki i podejmowania szybkich decyzji wykorzystując walory sprzętu i teren. Tego typu symulacje bez wątpienia są bardzo wartościowe” – powiedział Szef Szkolenia „Dwunastki” płk Dariusz Machula.


  W organizacji ćwiczenia brała udział redakcja militarnego magazynu historycznego "Taktyka i Strategia" z redaktorem naczelnym Wojciechem Zalewskim włącznie. „Wydawnictwo „Taktyka i Strategia” powstało w roku 1990 z racji tego, że interesowałem się historią i przekładałem to na różnego rodzaju gry planszowe. Współczesne gry są bardzo popularne w środowisku wojskowym, dlatego współpracujemy z Ministerstwem Obrony Narodowej, a w tej chwili 12. Dywizja jako pierwsza jednostka wojskowa zwróciła się do nas z inicjatywą podjęcia współpracy” – zaznaczył redaktor naczelny Wojciech Zalewski.

  Podsumowując ćwiczenie generał Andrzejczak podziękował wszystkim jego uczestnikom, a autorom gry wręczył ryngraf i coiny „Dwunastki”.

por. Błażej Łukaszewski

Zdjęcia: por. Błażej Łukaszewski, st. chor. Artur Walento
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Irańskie fregaty typu Alvand

Irańskie fregaty typu Alvand

Zaogniająca się sytuacja w rejonie Zatoki Perskiej skłania do przyjrzenia się potencjałowi militarnemu państw regionu, w szczególności zaś Iranu. N...

więcej polecanych artykułów