Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-05-05 14:27:33

3900 ochotników trafiło w kamasze

     4 i 5 maja br. blisko 3900 ochotników do służby przygotowawczej ma stawić się w koszarach jednostek wojskowych i centrów szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. W zaplanowanych ćwiczeniach w 2017 szkolenie odbędzie blisko 12000 kandydatów na żołnierzy.


  W ramach II turnusu szkolenie będzie prowadzone w 33 wytypowanych jednostkach i centrach szkolenia.  Najwięcej kandydatów należy się spodziewać w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz w 12. Brygadzie Zmechanizowanej, gdzie powołanie dostało po 300 ochotników. Niewiele mniej trafi do centrów w Poznaniu, Wrocławiu, Grudziądzu, Zegrzu, Ustce, Dęblinie, Kielcach oraz do jednostek wojskowych w Śremie, Tarnowskich Górach, Czerwieńsku czy Sulechowie.  Czeka ich intensywne 4-miesięczne szkolenie, które podzielone jest na dwa zasadnicze etapy: szkolenie podstawowe i specjalistyczne. Otrzymają mundury, berety, buty i cały podstawowy ekwipunek, a za kilka dni odbędzie się uroczyste wręczenie broni. Okres szkolenia unitarnego zakończą za około miesiąc złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej.

  Przyszli żołnierze będą się szkolić w wielu specjalnościach na potrzeby niemal wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W przyszłości będą mogli wstąpić w szeregi Wojska Polskiego jako żołnierze wojsk operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej, narodowych sił rezerwowych czy stanowić rezerwy osobowe. Szkolenie potrwa do 31 sierpnia br. Ostatni tegoroczny turnus zaplanowany jest na początek września. W br. w ramach służby przygotowawczej przeszkolono już około 3800 żołnierzy, w 2016 roku prawie 11000 żołnierzy.

ppłk Szczepan Głuszczak

fot. CSWŁiI
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Konfiguracja docelowej Wisły bliska finału, umowa spodziewana w przyszłym roku

Konfiguracja docelowej Wisły bliska finału, umowa spodziewana w przyszłym roku

Dziennik Rzeczpospolita po raz trzeci zorganizował kilkupanelową konferencję Defence Summit. Jeden z paneli dyskusyjnych wczorajszego wydarzenia zw...

więcej polecanych artykułów