Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-10 08:38:03

Karabinki Grot trafiły do Morąga

     4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą jednostką WOT do której trafiły najnowocześniejsze, polskie karabinki Grot. W czwartek, 8 lutego, w jednostce w Morągu zakończyło się szkolenie instruktorów z użytkowania broni.


 Pierwsza partia tysiąca karabinków Grot z zamówionych podczas kieleckich targów 53 000, trafiła na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w grudniu 2017 roku. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42. Batalion Lekkiej Piechoty (42. blp) z Morąga.


 Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, płk Mirosław Bryś, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów WOT-u oraz innych rodzajów sił zbrojnych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego br. na obiektach 42. blp i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu budowy oraz zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniem. W karabinki Grot zostaną uzbrojeni żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy już na przełomie marca i kwietnia rozpoczną szkolenie w 42. blp.


 Decyzja o uzbrojeniu w karabinki Grot żołnierzy z brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT została podjęta w Dowództwie WOT. Podyktowane to było potrzebą wyposażenia w nową broń żołnierzy, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni. Daje to możliwość od samego początku budować prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas szkolenia indywidualnego, którego jednym z najważniejszych elementów będzie umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią indywidualną. Na wyposażenie 42. blp trafiło do tej pory kilkaset sztuk karabinków. Liczba ta pozwoli zabezpieczyć proces szkolenia żołnierzy przewidywanych do wcielenia w pierwszym półroczu. Kolejne dostawy są planowane zgodnie z zapisami umowy.


 Jak powiedział jeden z uczestników szkolenia, ppor. Agnieszka Kudyk: „Broń jest celna, można ją łatwo przeładować i szybko wymienić magazynek, zapewnia też komfort pracy żołnierzom prawo- i leworęcznym. Przełączniki ma z obu stron, a to poprawia komfort pracy”. Zaproszeni do udziału w szkoleniu żołnierze 9. Pułku Rozpoznawczego podkreślali walory ergonomiczne nowych karabinków. „Grot ma modułową konstrukcję, co pozwala w bardzo łatwy sposób zmienić jego konfigurację. A to dla strzelca bardzo ważne. To też sprawia, że obsługi tej broni można się bardzo szybko nauczyć – powiedział st. szer. Wojciech Kulczycki. 


Monika Jabłońska
Zdjęcie: Tomasz Kulesza
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu 214

Okręty podwodne typu 214

Prace projektowe nad nową generacją okrętów podwodnych, będących następcami eksportowych jednostek typu 209, rozpoczęto w RFN w 1997 roku. Koniec z...

więcej polecanych artykułów