Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-04 16:06:23

Iron Horse - gotowi do działania

     W poniedziałek, 4 czerwca, na dziedzińcu Pałacu Książęcego w Żaganiu miała miejsce ceremonia przekazania dowodzenia pomiędzy drugą a trzecią rotacją Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii Stanów Zjednoczonych.


  W styczniu 2017 roku do Żagania trafili pierwsi żołnierze amerykańscy. Stało się to w wyniku decyzji, ogłoszonych rok wcześniej, w trakcie Szczytu NATO w Warszawie. Do Żagania, Świętoszowa, Skwierzyny i Bolesławca jako pierwsze przybyły wojska amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team).

  Dotychczas swój dziewięciomiesięczny dyżur pełniły dwie zmiany żołnierzy amerykańskich. Właśnie w poniedziałek, 4 czerwca swój dyżur kończy druga  zmiana wystawiona przez 2. Pancerną Brygadową Grupę Bojową, na co dzień stacjonującą w Fort Riley w stanie Kansas. Jej miejsce zajmie brygada 1. Dywizja Kawalerii - „Iron Horse Brigade” - czyli żołnierze 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT).

  „Jesteśmy tu dziś, by uhonorować dokonania 2. ABCT i powitać 1. ABCT. Podczas swej zmiany Brygada Sztyletów – 2. ABCT zrealizowała ponad 250 ćwiczeń na terytorium 8 państw, wykorzystując czołgi M1 Abrams, opancerzone transportery piechoty M2 Bradley oraz haubice samobieżnymi M109A6 Paladin. W szkoleniu wykorzystano ponad 2 miliony pocisków. Logistyczne dokonania Brygady są równie imponujące. Drogami i torami kolejowymi żołnierze Brygady pokonali 160 tys. kilometrów (ok. 100 tys. mil). Z drugiej strony przybyła do Polski „Iron Horse Brigade” i zapewniam, że jest ona gotowa do działania, jako element odstraszania”. – w swym przemówieniu mówił gen. dyw. Richard R. Coffman, dowódca Dywizyjnego Centrum Dowodzenia Amerykańskich Sił Lądowych w Europie. 

  Symboliczna ceremonia przekazania dowodzenia pomiędzy zmianami przeprowadzona została na dziedzińcu Pałacu Książęcego w Żaganiu. Poniedziałkowe wydarzenie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym armii amerykańskiej. Podczas uroczystości żołnierze 2. ABCT, powszechnie znanej jako „brygady sztyletów”, na znak zakończenia swojej misji dokonali zwinięcia sztandarów jednostki. Tuż po tym wydarzeniu barwy swoich pododdziałów rozwinęli żołnierze „Iron Horse”, czyli 1. ABCT, ogłaszając tym samym gotowość do wykonywania zadań i przystąpienie do misji w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO tzw. European Deterrence Initiative (EDI).

  „Sojusz między Stanami Zjednoczonymi, Polską i NATO był i jest bardzo silny. Udowodniliśmy to wykonując wspólne zadania podczas misji w Iraku i Afganistanie. Przed nami wspólne ćwiczenia i doskonalenie umiejętności, które zostaną wykorzystane wtedy, kiedy będzie to konieczne. Jestem przekonany, że wspólny wysiłek na ćwiczeniach poligonowych zwiększy naszą gotowość do realizacji stawianych zadań  oraz wzmocni żołnierskie więzi” - w swym przemówieniu mówił gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

  Ceremonia rozwinięcia i zwinięcia sztandarów jest celebrowana od dnia powstania wojsk lądowych amerykańskiej armii, czyli od roku 1775. Sztandary symbolizują ducha wojsk Stanów Zjednoczonych. Były one świadkami chwalebnych chwil przeszłości i stoją na straży teraźniejszości, a dla żołnierzy stanowią symbol lojalności, obowiązku i odwagi.

„Chciałbym wyrazić moją wdzięczność dla Brygady Sztyletów i płk. Davida Gardnera za ich pracę, dzięki której nasze rozmieszczenie w Europie, a szczególnie w Polsce, odbywa się płynnie. Panie gen. Czosnek, dziękuje r ównież Panu i Pana oddziałom za przyjęcie nas z otwartymi ramionami w swoich koszarach. Przywilejem jest służyć jako symbol naszego nieustającego zaangażowania w operację odstraszania ewentualnego agresora. Mamy jasny przekaz: Jesteśmy IRONHORSE i nigdy się nie cofamy”. – można było usłyszeć w przemówieniu płk Wilsona “Trey” R. Rutherforda dowódcy 1 ABCT.

  Do Polski wraz z 1. ABCT przybędzie blisko 3,5 tysiąca żołnierzy z czołgami M1 Abrams, opancerzonymi transporterami piechoty M2 Bradley, kołowymi wozami opancerzonymi Stryker, haubicami samobieżnymi M109A6 Paladin i innym sprzętem wojskowym.

  Oprawę uroczystości zapewniła kompania honorowa wystawiona przez 11. batalion dowodzenia pod dowództwem porucznika Tomasza Traczuka oraz orkiestra wojskowa z Żagania, którą kierował tamburmajor starszy chorąży Marcin Kuciewicz.

***

 1. ABCT tworzą żołnierze 1. Dywizji Kawalerii tzw. „Iron Horse” stacjonujący na co dzień w bazie armii amerykańskiej Fort Hood, położonej w środkowej części stanu Teksas. Kolejna już trzecia zmiana ABCT pełnić będzie swój dyżur przez następne dziewięć miesięcy. Dowódcą zmiany będzie pułkownik Wilson “Trey” R. Rutherford IV.

 Iron Horse powstała w 1917 roku i jest jedną z najbardziej znanych jednostek w USA. W czasach II wojny światowej Brygada walczyła między innymi na Filipinach i w Nowej Gwinei. Później brała udział w działaniach wojennych w Wietnamie i Kambodży. Od 1971 roku stacjonuje w Ford Hood. W 1998 roku brała udział w operacji Pustynna Burza. Rok później działała w Bośni.

  Historia dywizji i jej żołnierzy stała się kanwą hollywoodzkiej superprodukcji „Byliśmy żołnierzami” w reżyserii Randalla Wallensa, z Melem Gibsonem w roli głównej, z 2002 roku. Film opowiada o pierwszej wielkiej bitwie podczas interwencji wojsk Stanów Zjednoczonych w Wietnamie, w Dolinie Śmierci, w 1965 roku. 400 amerykańskich żołnierzy pod dowództwem pułkownika Hala Moore’a (Mel Gibson) zostało otoczonych przez ponad dwa tysiące żołnierzy Północnego Wietnamu. Trzy doby morderczych walk pochłonęły setki ofiar.

mjr Artur Pinkowski

Zdjęcie: st. chor. Rafał Mniedło
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów