Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-11-02 21:55:45

Polskie zestawy niskopodwoziowe z duńskimi transporterami na norweskiej ziemi

     Kompania transportowa sprzętu ciężkiego uczestniczyła w przemieszczeniu pododdziałów zmechanizowanych armii duńskiej i polskiej z rejonów stacjonowania do rejonu ćwiczenia w Akrestrommen.


 Trident Juncture – 18 wchodzi już w zasadniczą fazę. Na poligonach lądowych i morskich trwają ćwiczenia z udziałem 50 000 żołnierzy z 31 krajów. Wciąż także trwają przemieszczenia sił pomiędzy rejonami ćwiczeń, które wspierają żołnierze z kompanii transportu sprzętu ciężkiego z 10. Brygady Logistycznej. O najnowszym zadaniu, tj. transporcie sprzętu do Akrestrommen informuje dowódca kompanii porucznik Michał Kulawiak – „Do wykonania tego zadania wydzieliliśmy osiem zestawów niskopodwoziowych, dwa samochody pilotażowe oraz dwie cysterny paliwowe. Zadanie zaczęliśmy w dniu 26 października, tworząc dwa konwoje. Pierwszy konwój, w skład którego wchodziły zestawy niskopodwoziowe z 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Oleśnicy oraz dwa samochody pilotażowe armii holenderskiej, udał się do miejscowości Rena, skąd miał zabezpieczać przewóz sprzętu wojsk duńskich. Natomiast drugi konwój, składający się w całości z naszych pojazdów, przemieścił się do bazy w Haslemoen i stamtąd zabezpieczał przemieszczenie wyposażenia pojazdów wojsk duńskich i polskich w rejon ćwiczenia”.

 Transport sprzętu zakończył się 29 października. W trakcie tego zadania polscy kierowcy mieli okazję współpracować z żołnierzami holenderskimi, duńskimi, brytyjskimi, a także spotkać się z żołnierzami z pododdziałów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy biorą udział w ćwiczeniu Trident Juncture – 18. Dzięki dużemu doświadczeniu wszystkich żołnierzy kompanii transportu sprzętu ciężkiego zadanie zostało wykonane sprawnie i bezkolizyjnie.

kpt. Piotr Płuciennik

fot. plut.Sebastian Ćwik
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów