Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-01-16 08:31:56

Przekazanie obowiązków w PKW Rumunia

     We wtorek, 15 stycznia, na placu apelowym 26. batalionu piechoty w Rumunii odbyło się przekazanie dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym realizującym zadania w południowej części Europy.


  Wtorkowa uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przedstawicielowi Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych pułkownikowi Rajmundowi Gierze. Po przeglądzie pododdziałów, dowódca III zmiany major Marcin Szulewa powitał przybyłych gości. Ten wyjątkowy dla żołnierzy dzień uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych, dowództwa międzynarodowej dywizji i brygady południe-wschód oraz przedstawiciel służb mundurowych. Swoim przybyciem zaszczycili żołnierzy również Attache Obrony w Rumunii oraz reprezentanci instytucji wspierających działalność kontyngentu.

  Po przywitaniu znamienitych gości nastąpił kulminacyjny punkt zbiórki. Zdający obowiązki dowódcy major Marcin Szulewa poprzez przedstawiciela Dowódcy Operacyjnego, przekazał na ręce majora Dawida Butlaka biało-czerwoną flagę Polski, przekazując mu tym samym dowodzenie Polskim Kontyngentem Wojskowym w Rumunii.

  Po złożonym meldunku głos zabrał major Szulewa: „Przeszedł czas żeby zakończyć funkcjonowanie III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wchodzącego w skład Wielonarodowej Brygady Sił Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO w Rumunii (…) Z tego miejsca w imieniu swoim, jak i moich żołnierzy, chciałem podziękować dowódcy brygady Panu generałowi Danowi oraz całemu 26. batalionowi piechoty z dowódcą pułkownikiem Jilavu na czele (…) Ostatnie 6 miesięcy to dla nas duże doświadczenie, które przyczyniło się do rozwoju potencjału naszych wojsk. Życzę wytrwałości, nie poddawania się w dążeniu do celów, dalszych sukcesów. Niech wspólny wysiłek polsko-rumuński będzie gwarantem większego bezpieczeństwa tej części Europy”.

  Dziś realizację zadań w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO rozpoczyna IV zmiana Polskiego Kontyngentu. Powierzone zadanie jest dla nas wyróżnieniem, ale również dużym wyzwaniem. Lecz to właśnie podejmowane wyzwania czynią nas mocniejszymi. Dziś stoją przed nami dwa dobrze wyszkolone pododdziały, w których historia i tradycja wykształciły wolę walki, a dobro Ojczyzny uczyniły sprawą nadrzędną. Połączenie sił to dopiero początek, natomiast współpraca to sukces. Mamy jeden wspólny cel, stworzyć silny pododdział stojący na straży bezpiecznej Europy. Jestem pewien, że w ciągu najbliższych tygodni stworzymy zgraną drużynę, gotową wykonać każdy, nawet najtrudniejszy rozkaz” – powiedział major Dawid Butlak dowódca IV zmian PKW Rumunia.

  Uroczysty apel to również czas podziękowań za trud i wysiłek włożony w codzienną służbę oraz realizację zadań na teatrze działań w Rumunii. Zasłużonym żołnierzom wręczono medale, odznaki, listy gratulacyjne oraz nagrody rzeczowe od Dowódcy Operacyjnego, Biskupa Polowego WP oraz Dowódcy PKW. Ponadto polscy żołnierze otrzymali wyróżnienia od dowódcy 26. batalionu piechoty pułkownika Mitel Jilavu. Zwieńczeniem uroczystości była defilada rumuńskich oraz polskich poddziałów zgromadzonych na placu.

  III zmiana PKW Rumunia rozpoczęła swój półroczny dyżur w lipcu 2018 roku. W tym czasie zrealizowano liczne szkolenia taktyczne i ogniowe w oparciu o obiekty w Krajowej jak i największym w Rumunii poligonie w Cincu. Najważniejszym sprawdzianem dla wielonarodowego pododdziału było listopadowe ćwiczenie Scorpion Fury-18, które potwierdziło wysoki poziom wyszkolenia polskich i rumuńskich żołnierzy. Ponadto w ramach współpracy z lokalną społecznością żołnierze PKW wzięli udział w obchodach świąt narodowych, akcjach honorowego krwiodawstwa, zawodach sportowych oraz spotkaniach z uczniami rumuńskich szkół i uniwersytetów.

kpt. Weronika Milczarczyk

Zdjęcie: st. szer. Michał Wilk
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów