Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-01-18 11:56:12

WOT zacieśnia współpracę z litewskimi terytorialsami

     Dowódcy formacji obrony terytorialnej Polski i Litwy podpisali porozumienie o współpracy szkoleniowej. To pierwszy formalny plan współpracy WOT z formacją OT innego państwa. Inicjatywa dotyczy wspólnych ćwiczeń i szkoleń.

  Dokument sygnowali w czwartek w sejmie Litwy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz dowódca litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju (KASP) płk. Dainius Pašvenskas. Porozumienie podpisano w Wilnie podczas obchodów 28 rocznicy utworzenia KASP. 

  Porozumienie jest pierwszym tego typu dokumentem podpisanym z formacją innego państwa, obecnie na etapie procedowania są też plany współpracy z Łotwą, Estonią i amerykańską Gwardią Narodową. 

  Odnosząc się do zakresu podpisanego porozumienia generał Kukuła powiedział, że ćwiczenia będą mieć charakter cykliczny i zapowiedział, że polskie i litewskie wojska obrony terytorialnej wezmą też udział w największych ćwiczeniach Wojska Polskiego "Dragon" oraz "Defender" odbywających się z udziałem wojsk amerykańskich. Dowódca WOT przypomniał też, że KASP była formacją, której pewne rozwiązania z blisko trzydziestoletniego funkcjonowania zostały zaimplementowane na etapie budowy WOT.

  Zapisy porozumienia w praktyce będzie realizowała głównie 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, której partnerem zagranicznym jest właśnie KASP. W obchodach rocznicy utworzenia litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju uczestniczył poczet flagowy z 1. Podlaskiej Brygady OT. Współpraca 1. PBOT z litewskim KASP rozpoczęła się w 2018 roku od wizyty Polskich żołnierzy w jednostce Ochotniczych Sił Obrony Kraju z regionu Dainava. Na czerwiec tego roku zaplanowana jest wizyta delegacji KASP w Polsce, Litwini będą mieli sposobność zapoznania się między innymi z procesem szkolenia podlaskich Terytorialsów.

*****

  Aktualnie siły litewskiej formacji wynoszą 5 500 żołnierzy, z których 90% stanowią ochotnicy, a 10% żołnierze zawodowi. Porównywalne proporcje mają też docelowo występować w WOT. Ochotnicy KASP na co dzień również łączą pracę ze służbę wojskową, dlatego ćwiczenia realizowane są głównie w weekendy. Struktura obu formacji jest oparta na zasadzie terytorialności. Głównym zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności w sytuacjach zagrożeń militarnych i niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych). KASP, podobnie jak WOT, opiera się na małych, ale samodzielnych i mobilnych pododdziałach, których podstawową komórką są sekcje lekkiej piechoty. 

 ppłk Marek Pietrzak (rzecznik prasowy WOT)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów