Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-08-18 13:48:23

Egipska Mekka niemieckich salafitów

     Mohamed Mahmud (aka Abu Osama al-Gharib) w obawie przed deportacją opuścił w maju terytorium Niemiec i udał się wraz z żoną do Egiptu, gdzie wspiera struktury mające na celu zbudowanie bazy dla niemieckich dżihadystów. Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) z niepokojem obserwuje nasilające się wyjazdy niemieckich salafitów do Egiptu. Istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się niektórych z tych osób w terrorystycznych obozach szkoleniowych a ich powrót do Niemiec może stanowić istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

  Ton nagrywanych przez Mohameda Mahmuda (MM) oświadczeń ulega zaostrzeniu. Ich cechą charakterystyczną stał się postulat wprowadzenia szariatu w Niemczech. MM przekonuje swoich zwolenników do odrzucenia zachodniej wolności oraz wzywa do przybycia do Egiptu. Zaznacza, że odbycie hijra (migracji do islamskiego kraju, takiego jakim np. jest Egipt) jest obowiązkiem religijnym każdego muzułmanina.

  Istnieje ryzyko, że Egipt przez część osób może być traktowany jako kraj tranzytowy na drodze do uczestnictwa w operacjach bojowych w strefach konfliktów lub odbywania szkoleń terrorystycznych w obozach treningowych.

  W 2009 roku w wyniku procesu sądowego MM został skazany w Austrii za przywództwo we wspierającej al-Kaidę niemieckojęzycznej organizacji Global Islamic Media Front. MM po odbyciu kary pozbawienia wolności, w 2011 roku wyjechał do Niemiec gdzie odegrał kluczową rolę w budowie organizacji Milatu Ibrahim.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w czerwcu br., zdelegalizowało ugrupowanie Millatu Ibrahim. W następstwie wprowadzonej decyzji przynajmniej kilkunastu członków grupy przeniosło się do Egiptu. Wstępnie udało się potwierdzić informacje o wyjeździe trzech zdeklarowanych salafitów-konwertytów: byłego boksera Pierrea Vogela, kaznodzieji Svena Lau oraz byłego rapera Denisa Cusperta. Zwłaszcza ten ostatni oceniany jest jako wyjątkowo niebezpieczny. Wymienieni nawiązali w Egipcie kontakt z Mohamedem Mahmoudem i rozpoczeli współpracę.

   Niemieckie służby ze względu na łatwość logistyczną tego typu działań, w najbliższym czasie prawdopodobnie zastosują model niepozwalający osobom, co do których może zachodzić realne podejrzenie prowadzenia i wspierania działalności terrorystycznej, na opuszczanie kraju. Przedstawiciele władz nieoficjalnie wskazują na problem jakim jest niedostateczna współpraca z władzami Egiptu, w którym zmieniająca się sytuacja polityczna oraz rosnąca rola Bractwa Muzułmańskiego mogą spowodować powstanie jeszcze korzystniejszego środowiska dla radykalnych muzułmanów. (bbd)

  Powyższa informacja może stanowić uzupełnienie wpisu Radykalny Islam w Niemczech, pochodzącego z dnia 22 czerwca br.

Michał Hola
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samolot myśliwski MS.406 - użytkownicy

Samolot myśliwski MS.406 - użytkownicy

Co oczywiste, największym użytkownikiem MS.406 C1 stała się Armée de l'Air. W momencie przystąpienia Francji do wojny Armée de l'Air dysponowała 57...

więcej polecanych artykułów