Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-09-04 21:47:03

Ataki green-on-blue w Afganistanie.

     Ataki na koalicjantów dokonywane przez sojuszników z afgańskich sił bezpieczeństwa stają się jednym z najbardziej niepokojących trendów w blisko jedenastoletniej misji w Afganistanie. Ilość „wewnętrznych ataków” wzrosła dramatycznie w ciągu ostatnich dwóch lat. W 8 pierwszych miesiącach 2012 roku jest ona wyższa niż całkowita liczba podobnych zdarzeń w latach 2008 – 2011. Zgony w wyniku ataków „green-on-blue” stanowiły 14% wszystkich zgonów w 2012 r., co oznacza, że jedna na siedem śmierci w tym roku była spowodowana przez członków afgańskich sił bezpieczeństwa.

  O istocie zagrożenia jakim są ataki „green-on-blue” może świadczyć fakt, że już na początku lutego dowództwo ISAF wydało broszurę „Inside the Wire Threats – Afghanistan (Green-on-Blue) Smart Card.” W sierpniu br., dowództwo ISAF wydało polecenie posiadania w bazach broni z załadowaną amunicją. Dodatkowo został wprowadzony program „anioł stróż”, powodujący, że podczas każdej wspólnej misji lub spotkania znajduje się żołnierz oddelegowany do monitorowania zachowania Afgańczyków. „Anioł” ma za zadanie powstrzymać każdego, nawet, jeśli miałby użyć broni, kto stara się zabić lub zagrozić życiu członka sił koalicyjnych. Sytuacja osiągnęła apogeum gdy w ostatnich dniach wstrzymano (na przynajmniej miesiąc) szkolenia prowadzone przez ISAF dla afgańskiej policji oraz jednostek specjalnych. W tym czasie siły ISAF będą prowadziły szczegółowe prace kontrwywiadowcze, mające na celu wykrycie potencjalnych zamachowców będących już w służbach. W wyniku osobistej interwencji amerykańskiego Sekretarza Obrony Leona Panetty u prezydenta Hamida Karzaja, zwiększony zostanie nacisk na prace kontrwywiadowcze afgańskich służb w czasie rekrutacji nowych kandydatów do służby w afgańskiej armii. 

  Wymienione działania prewencyjne mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zwiększając poczucie bezpieczeństwa sił ISAF równocześnie powiększana jest przepaść pomiędzy nimi a Afgańczykami. Poczucie braku zaufania może mieć istotny wpływ na morale jednych i drugich jednostek. Dostępne wypowiedzi talibskich przedstawicieli potwierdzają, że jest to oczekiwany przez nich skutek.

  Nadal nie są jasne przyczyny tych ataków. Niewielu z napastników zostało aresztowanych, większość z nich zginęła lub uciekła po dokonaniu ataku. Bez pełnego studium tych ataków, wliczając w nie przypadki, które nie zakończyły się atakiem ze skutkiem pozytywnym, nie jest możliwe pełne zrozumienie tego, co motywuje członków afgańskich sił bezpieczeństwa do zwrócenia się przeciwko swoim zagranicznym współpracownikom.

  Źródła talibskie twierdzą, że ataki są efektem ich kampanii mającej na celu infiltrację środowisk afgańskiej armii oraz policji. Można przypuszczać, że do części zdarzeń przyznają się w sposób rutynowy. W przeszłości istniały potwierdzone przypadki takich działań. W oświadczeniu opublikowanym przez Talibów w dniu 16 sierpnia br., mułła Omar przyznał, że Talibowie „sprytnie przeniknęli w szeregi wroga, zgodnie z planem danym im w zeszłym roku" i wezwał urzędników państwowych oraz członków sił bezpieczeństwa do przyłączenia się do tych działań, gdyż są one ich religijnym obowiązkiem. Przykazał również, że Talibowie utworzyli oddzielny departament do koordynacji tego typu akcji. Wymieniony departament ma prowadzić działania na terenie całego kraju. Należy zauważyć, że dotychczasową praktyką działań Talibów był cykl planowania związany z porami roku. Strategie i plany rozpowszechniano za pomocą dowódców średniego i wyższego szczebla powracających do Afganistanu przed nadejściem wiosny. Możliwe więc, że strategia powstała podczas zimy 2010/2011 a podczas obecnych działań położono na nią nacisk.

  Dowództwo NATO odrzuca tezę o atakach jako efekcie centralnie planowanej akcji, twierdząc, że tylko jeden na czterech napastników może być uznany za powiązanego z bojownikami a jeden na dziesięć ataków był przeprowadzony przez osobę, która zinfiltrowała środowisko sił bezpieczeństwa. Reszta zdarzeń wymieniana jest jako efekt gróźb i przymusu ze strony bojowników lub osobistych powodów i różnic kulturowych, które w wyniku łatwego dostępu do broni oraz działań w środowisku pełnym napięć mogą prowadzić do tych i podobnych im nieszczęśliwych zdarzeń. Należy zauważyć, że w ciągu blisko jedenastoletniej obecności ISAF w Afganistanie zdarzały się, delikatnie mówiąc, przypadki arogancji w stosunku do afgańskich sił sojuszniczych, nieznajomości religii oraz kultury Afganistanu oraz brak szacunku wobec ludności cywilnej.

  Przedstawiciele Afgańskiego rządu nie w pełni zgadzają się z oceną dowództwa NATO. Według Aimala Faiziego, będącego rzecznikiem prezydenta Hamida Karzaja: „Raporty przedstawione przez nasze służby bezpieczeństwa wskazują, że odpowiedzialnymi za zaistniałą sytuację są służby zagranicznych wywiadów, które infiltrują szeregi afgańskiego środowiska bezpieczeństwa, (…) w tym służby krajów sąsiadujących”. Z oficjalnych wypowiedzi wynika, że w pierwszych czterech tygodniach sierpnia strona afgańska nie przekazała siłom ISAF danych wywiadowczych na ten temat.

  Istnieje coraz więcej przesłanek, że forsowane przez Hamida Karzaja zmiany personalne w sferze bezpieczeństwa, mają związek również z atakami „green-on-blue”. (bbd)

  Od 1 stycznia 2008 roku do 31 sierpnia 2012 roku doszło do przynajmniej 55 ataków "green-on-blue": 2012 - 29; 2011 - 14; 2010 - 6; 2009 - 4; 2008 - 2. W ich wyniku zgineło przynajmniej 109 członków ISAF a 89 zostało rannych. Liczba zabitych w wyniku ataków "green-on-blue" (z uwzględnieniem podziału na lata) oraz procentowy udział w całkowitej liczbie zgonów w danym roku: 2012 - 45 - 14%; 2011 - 31 - 6%; 2010 - 21 - 3%; 2009 - 10 - 2%; 2008 - 2 - mniej niż 1%. (Dane za Billem Roggio i Lisą Lundquist, 31.08.2012).

Michał Hola
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu 212A

Okręty podwodne typu 212A

Geneza okrętów podwodnych typu 212A jest stosunkowo odległa, albowiem sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1972 roku doszło do zawarcia porozumi...

więcej polecanych artykułów