Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-11-10 05:33:17

Walka Piechoty – realny przewodnik dla żołnierzy małych pododdziałów

     Warszawskie wydawnictwo Difin kontynuuje projekt publikacji serii książek poświęconych działaniom pododdziałów niskiego szczebla. Do tej grupy w ostatnich tygodniach dołączyła kolejna propozycja – Walka Piechoty – podobnie do zdecydowanej większości poprzednich, napisana przez duet: Paweł Makowiec i Marek Mroszczyk.


  Autorzy to osoby związane z tematyką działań taktycznych niskiego szczebla, praktycy działający między innymi w Stowarzyszeniu Obronanarodowa.pl, ale wykorzystujący w swojej pracy całą paletę publikacji szkoleniowych (Sił Zbrojnych RP, US Army, US Marines, szwedzkich wojsk OT, autorytetów z obszaru tzw. małej taktyki). Taki obszar zainteresowania kontynuowany jest już od kilku publikacji (Podstawy szkolenia taktycznego lekkiej piechoty, Działania patrolowe lekkiej piechoty, Taktyka walki w terenie zurbanizowanym, Podstawy ratownictwa taktycznego, Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych czy Szkolenie taktyczne rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych – wszystkie ukazały się w ostatnich latach nakładem wydawnictwa Difin), zdaniem bowiem autorów, w dobie konfliktów asymetrycznych o skuteczności działań decydować może opanowanie przez dowódców i żołnierzy taktyki małych pododdziałów. Działania asymetryczne obecnie budzą coraz większe zainteresowanie także w Europie, po czasach zimnej wojny skoncentrowanych na operacjach z wykorzystaniem masowych armii czy taktycznej broni nuklearnej, dzisiejsze przykłady z prowadzonych operacji na wschodzie Ukrainy wzmacniają przekaz o istocie skupienia się właśnie na poziomie plutonu czy nawet drużyny.

  Walka Piechoty jest publikacją konkretną, skrojoną do potrzeb osób zainteresowanych obszarem taktyki małych pododdziałów, na ponad 200 stronach skoncentrowano się na przekazaniu skompresowanej treści, z wykorzystaniem obrazowych przykładów. Książka jest połączeniem teorii z doświadczeniem. Po zapoznaniu można stwierdzić, że publikacja nie jest przeznaczona do jednorazowego zapoznania, ale zaznajamiania, przy każdej nadarzającej się okazji, a nawet „w terenie”, czemu sprzyja nawet przyjęty format książki. Bez rozbudowanego tła, po przedstawieniu wymaganej podstawy terminologicznej, autorzy przechodzą do kolejnych rozdziałów związanych właśnie z planowaniem walki, dowodzeniem w walce czy przygotowaniem do walki pododdziałów piechoty. Autorzy dokonali właśnie takiego podziału pracy argumentując, że właśnie te elementy mają kluczowe znaczenie w odniesieniu sukcesu w walce małych pododdziałów. Skuteczny manewr, wykorzystanie terenu, kierowanie ogniem, koordynacja działań – stanowi podstawę małej taktyki dla dowódców. Całość skutkować ma uzyskaniem i zachowaniem inicjatywy przekładając się również na skuteczność w starciu z często silniejszym przeciwnikiem. To wszystko wypełnione wzorcami rozkazów, dokumentów planistycznych, schematami działań a także wskazywaniem metody wypracowywania decyzji na przykładzie konkretnych warunków terenowych prezentowanych za pomocą rzeczywistych zdjęć.

  Książka Walka Piechoty należy do grupy wcale nie tak licznych w tym temacie polskojęzycznych publikacji dostępnych na księgarskim rynku, grupując przy tym wiedzę z obszaru zainteresowań powiększającej się grupy osób. Mowa oczywiście o żołnierzach zawodowych wojsk operacyjnych, ale także i rozwijanych oraz liczących już kilkanaście tysięcy mundurowych Wojskach Obrony Terytorialnej, co do zasady wykorzystujących właśnie małą taktykę dla lekkiej piechoty. W naszym kraju jest także coraz liczniejsza grupa organizacji proobronnych, dla których tego typu publikacja będzie elementem budowy profesjonalizmu swoich umiejętności. Jest także cała grupa osób zainteresowanych obszarem małej taktyki z pobudek jedynie hobbystycznych, dla nich tego rodzaju publikacja jest równie ciekawym co i pouczającym doświadczeniem zrozumienia jak wyglądają działania taktyczne z punktu widzenia żołnierzy, podoficerów czy młodszych oficerów, a nie tylko dowodzącego dużymi masami wojsk generała.

Mariusz Cielma




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

W dniu 12 kwietnia br. Agencja Uzbrojenia zawarła kontrakt z firmą Rohde & Schwarz na dostawę 11 kompletów sprawdzonych w Wojsku Polskim radiostacj...

więcej polecanych artykułów