Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-08-22 22:23:15

Obrona Nowogrodu 2012

     19 sierpnia 2012 roku po raz siódmy grupy rekonstrukcyjno–historyczne z rozmachem przedstawiły obronę Nowogrodu – jednego z epizodów kampanii wrześniowej 1939 r. Na polach przy moście nad Narwią rekonstruktorzy z GRH "Narew", Towarzystwa Przyjaciół 9. Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, GRH 2 z Trójmiasta, Grupy ze Skarżyska-Kamiennej, GRH z Radomia, SRH Wrzesień '39 z Krakowa i GRH Allenstein z Olsztyna wcielili się w postacie żołnierzy polskich i niemieckich. Każdy uczestnik ubrany był w dokładne repliki, a czasami także w oryginalne elementy strojów żołnierzy z początkowego okresu II wojny światowej. Na polu bitwy, którym stał się lewy brzeg Narwi, pojawiły się także dwa samochody pancerne – polski wz. 34 i niemiecki SdKfz 13. Niedzielna rekonstrukcja przedstawiła drugi dzień „bitwy” pod Nowogrodem, zakończonej zwycięstwem Polaków, lecz historycznie bitwa miała dla Polaków także tragiczny przebieg. W gruzach legł i sam Nowogród, prawie 90%, głównie drewnianych zabudowań zostało zniszczonych. Stosunkowo rzadko wspomina się o obronie rejonu Nowogród-Szablak, przeważnie jest ona w cieniu niedalekiej Wizny. Trzeba pamiętać, że to było bardzo ważne starcie – w tym miejscu część (głównie 3. batalion) 33. Pułku Piechoty broniła przejść przez Narew. Zdjęcia: Michał Popielski.


Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serbska haubica samochodowa SORA

Serbska haubica samochodowa SORA

W ostatnich latach nastąpił silny rozwój samochodowych dział samobieżnych, które stały się ciekawą alternatywą dla haubic gąsienicowych. Rozwój koł...

więcej polecanych artykułów