Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-10-19 22:27:20

Harmonogram nowego Planu Modernizacji Technicznej

     W dniu 7 października br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podpisał nowy Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022, ze szczególnym uwzględnieniem lat 2017-2019 (PMT). Do tej pory podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawiono tylko wstępne założenia tego planu, przed jego akceptacją przez szefa MON. Dopiero dzisiaj, podczas odbywającego się w Warszawie Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Obronnego, dzięki prezentacji przygotowanej przez Inspektorat Uzbrojenia mogliśmy zapoznać się z planowanym harmonogramem pozyskania najważniejszych programów i zadań ujętych w nowym PMT.

AH Krab-K9 fot.TD

Jednym z kosztowniejszych zadań nowego PMT planowanych do finansowania już od przyszłego roku będą dostawy kolejnych modułów dywizjonowych Regina ze 155 mm samobieżnymi armatohaubicami Krab. Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny

  W zamieszczonej poniżej tabeli zaprezentowano planowane lata pozyskania sprzętu wojskowego i uzbrojenia w ramach poszczególnych zadań PMT, z podziałem na poszczególne programy operacyjne.

Harmonogram nowego PMT

  Analizując powyższy harmonogram należy zwrócić uwagę, na kilka aspektów. Po pierwsze w tabeli podano planowane lata dostaw co oznacza, że wcześniej będą musiały zostać przeprowadzone stosowne procedury pozyskania sprzętu wojskowego i uzbrojenia zakończone podpisaniem umowy. W przypadku okrętów, podane daty dotyczą planowanego przekazania ich do służby, czyli już kilka lat wcześniej będzie musiała rozpocząć się ich budowa. W tabeli uwzględniono tylko najważniejsze zadania zapisane w nowym PMT, nie zaprezentowano np. zadań ujętych w programie operacyjnym "Symulatory i trenażery", czy też wielu zadań planowanych do realizacji poza programami operacyjnymi, jak choćby zakup samolotów dla VIP. Zaprezentowany harmonogram kończy się na 2022 roku, co nie oznacza, że zadania dla których podano zakończenie planowanych dostaw w 2022 roku, nie będą realizowane także w kolejnych latach.

  Z przedstawionego wykazu zadań wynika, że zakres rzeczowy nowego PMT zmienił się tylko w niewielkim stopniu. Dodano nowy program operacyjny "Cyberobrona i narodowa kryptologia" oraz zadania poza programami operacyjnymi związane z pozyskaniem sprzętu i uzbrojenia na potrzeby tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W związku z obniżeniem poziomu środków planowanych na finansowanie nowego PMT (o czym wspominaliśmy m.in. w artykule "Ostre cięcie wydatków na priorytety modernizacji technicznej") konieczne stało się rozciągnięcie finansowania niektórych zadań lub przesunięcie ich w czasie. Jest to konsekwencją:

  • niedoszacowania poprzedniej wersji PMT,
  • zbyt optymistycznego oszacowania przez poprzednie kierownictwo MON wysokości środków, które można było przeznaczyć na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP (obniżenie wieloletniej prognozy wzrostu PKB),
  • dodania w nowym PMT zadań związanych z cyberobroną, kryptologią i Obroną Terytorialną, na finansowanie których należało znaleźć środki kosztem innych zadań ujętych w PMT,
  • planowanego zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych RP i co jest z tym związane, koniecznością znalezienia dodatkowych środków na utrzymanie i szkolenie nowych żołnierzy.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu I-400 (Sen Toku)

Okręty podwodne typu I-400 (Sen Toku)

Po wybuchu II wojny światowej kontynentalna część Stanów Zjednoczonych (nie licząc Alaski) została zaatakowana jedynie przez japońskie okręty podwo...

więcej polecanych artykułów